Jak wybrać okulary ochronne?

Jak wybrać okulary ochronne?

okulary ochronne

Wzrok to jeden z naszych podstawowych zmysłów a oczy – są bardzo skomplikowanym i delikatnym narządem. Bardzo łatwo możemy go uszkodzić, poprzez uderzenie, wpadające przedmioty, gorące powietrze, ciecze, rozbryzgi metalu i inne.

Podstawowym ŚOI mającym chronić nasze oczy przed ww. zagrożeniami są okulary ochronne.

W naszym sklepie zarówno stacjonarnym jak i internetowym, jest cała masa różnych rodzajów okularów. Różnią się na pierwszy rzut oka wyglądem, wielkością i kolorem soczewki, ale po głębszej analizie zauważymy również różnice w rodzaju stosowanych materiałów i zakresie norm.

Zatem jak wybrać odpowiedni dla nas model?

Na co zwracać uwagę? Proces doboru odpowiednich okularów ochronnych jest podobny, jak w wypadku innych ŚOI. Dlatego przede wszystkim musimy rozeznać, jakie są zagrożenia na danym stanowisku pracy, jak i na stanowiskach obok.

Kolejnym ważnym krokiem jest sprawdzenie środowiska pracy.

Jaka jest temperatura i wilgotność? Jaki jest sposób wentylacji stanowiska pracy? Jaki wysiłek fizyczny podejmuje pracownik? Te czynniki mogą mieć zasadniczy wpływ na dobór okularów. 

Następnie musimy dokładnie przyjrzeć się pracy, jaką wykonuje pracownik.

Jakie okulary dobrać by dobrze go chroniły? W dużej mierze zależy to właśnie od rodzaju wykonywanej pracy. Dlatego inne okulary ubierze szlifierz, inne pracownik laboratorium, a jeszcze inne osoba pracująca na wysokości.

Kolejnym kryterium jest wygoda użytkowania

Okularów używamy cały dzień. Muszą pewnie i dobrze leżeć na twarzy, nie zzuwać się i nie przeszkadzać w pracy.

Jeżeli chodzi już o same okulary, wybierajmy takie z szkłami odpornymi na zarysowania, na zaparowanie.

Wybierajmy pewnego, sprawdzonego producenta, jak i dystrybutora. Pamiętajmy, że w słoneczne dni warto używać okularów ochronnych z przyciemnionymi szkłami. Dają one nam również taką samą ochronę jak szkła bezbarwne, zwiększając jednocześnie komfort pracy pracownika.

Do prac ogólnych, budowlanych polecamy okulary DELTAPLUS BRAVA2

To podstawowy, ale sprawdzony model. Posiadają powłokę AS – czyli są niezarysowujące i ochronę UV400. Nasi klienci lubią je za wygodę, trwałość. Idealnie współgrają z nausznikami przeciwhałasowymi czy kaskami roboczymi. 

Często wybieranymi okularami są również A800 marki SPERIAN – dużą ich zaletą są nieparujące soczewki i bardzo niska waga

Dobrym rozwiązaniem do cięższych prac są dobrze chroniące okulary przeciwodpryskowe. Mają one duże szerokie i dodatkowo zabudowane z boku szkła. Bardzo dobrze chronią przed odpryskami. Dzięki swoim wymiarom można stosować je z większością okularów korekcyjnych. Bezproblemowo również można je używać z ochronnikami słuchu i kaskami roboczymi.

Jeżeli potrzebujemy pełnej ochrony, również przed rozbryzgami cieczy – w takim wypadku najlepiej zastosować gogle ochronne.

Z racji swojej budowy stanowią one najlepszą ochronę. Stosowane są w branży medycznej, farmakologicznej czy chemicznej. Używają ich również fachowcy przy obróbce metali czy drewna. Warto wybrać model również z wentylacją, zapobiega ona zaparowywaniu szkieł. Gogle ochronne możemy regulować gumką.

Ich unikalną cechą jest system wentylacji poprzez specjalny system filtrów.

Dookoła szkieł jest specjalna gąbeczka, idealnie izoluje ona od warunków zewnętrznych typu kurz, pył jednocześnie zapewniając odpowiednią wentylację. Dlatego takie rozwiązanie zapewnia też idealne dopasowanie do twarzy. Dodatkowo soczewka zrobiona jest z polikarbonu i jest  powleczona specjalnymi powłokami, które zapobiegają zaparowaniu i zarysowaniu.

Podczas pracy nie zapominajmy więcej okularach, tym bardziej, że dostępne na rynku modele są bardzo wygodne, skuteczne więcej ciekawe stylistycznie. Pamiętajmy, że mamy jedną parę oczu, dlatego musimy o nie właściwie zadbać. Jedna chwila nieuwagi, czy nawet zwykły pech może zrobić z nas kalekę.

Po więcej ciekawych rozwiązań, takich jak osłony, pół osłony twarzy zapraszamy do naszego sklepu internetowego gvarant.pl