Jak obliczyć RRSO? Czym jest ten wskaźnik?
Starając się o kredyt, spotkamy się z pojęciami, o jakich nigdy wcześniej nie słyszeliśmy. Jednym z ważniejszych jest RRSO. Co to takiego?
RRSO – najważniejsza składowa kredytu
Postanowiliśmy kupić mieszkanie, lecz żeby zrealizować ten plan, potrzebujemy sporo pieniędzy. Nie ma szans, aby je zarobić w miarę krótkim czasie, więc jedynym sensownym wyjściem jest zaciągnięcie kredytu. Sprawdzając oferty różnych banków, natykamy się na nieznane terminy lub takie, które kiedyś obiły nam się o uszy, ale nie dowiadywaliśmy się, co oznaczają. Teraz jednak nie mamy wyjścia, bo pożyczka na nierzadko 30 lat to zbyt poważna sprawa, aby podejść do tego nonszalancko. Dlatego też musimy dokładnie zapoznać się ze skrótem RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania – najważniejszy wskaźnik pokazujący, jaki jest właściwie koszt zaciągniętego zobowiązania. Dzięki RRSO wiemy po prostu, ile musimy zapłacić za to, że bank nam pożycza pieniądze.
RRSO – od czego zależy?
RRSO uwzględnia różne parametry. Jednym z nich jest oprocentowanie nominalne – wartość ukazująca, jak duże odsetki zapłacimy za wzięcie kredytu lub pożyczki. Najczęściej jest przedstawiana w skali rocznej. Kolejnym ważnym czynnikiem składającym się na RRSO jest prowizja pożyczkodawcy, czyli kwota, którą ustalają banki bądź firmy pożyczkowe (w zależności gdzie pożyczamy). Stanowi ona ich zarobek. Poza tym trzeba też uwzględnić koszty dodatkowe, np. płatne ubezpieczenie. Widzimy więc dokładnie, że samo oprocentowanie jest ważne, ale nie mówi wszystkiego, bo co z tego, że w dwóch miejscach jest identyczne, skoro RRSO zrobi różnice.
RRSO – jak je obliczyć?
Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania może policzyć każdy z nas, lecz rzadko kto się na to decyduje, bo wzór jest dość skomplikowany. Jego rozwiązanie więc wymaga matematycznej wiedzy i sporej dawki cierpliwości. Na szczęście nie jesteśmy przez to na straconej pozycji, bo istnieją prostsze sposoby, żeby sobie z tym poradzić – najłatwiej, korzystając z kalkulatora RRSO. Dostępny jest na wielu stronach o tematyce finansowej, nie wszędzie jednak jest intuicyjny i komfortowy w obsłudze. Żeby więc nie korzystać z niedopracowanego narzędzia, polecamy ten dostępny na stronie Domkredytowy.pl.
Nie trzeba mieć żadnej wiedzy, by móc obliczyć RRSO, wystarczy tylko w wolne pola wpisać: kwotę kredytu, okres kredytowania, oprocentowanie, prowizję oraz inne koszty (jeśli takie występują). Od razu uzyskujemy wynik, a raczej trzy najważniejsze wartości, czyli RRSO, całkowitą kwotę do spłaty i ratę kredytu. Skąd wziąć te powyższe wartości? Bank musi nam je udostępnić. Ponadto, każda instytucja finansowa (a więc też firmy pozabankowe) muszą przedstawić, ile wynosi RRSO.
Ważna uwaga na koniec!
Można zauważyć, że w wielu firmach pozabankowych RRSO wynosi 0%. To brzmi bardzo zachęcająco, więc nie dziwi, że wiele osób decyduje się skorzystać z takiej oferty. Pamiętajmy jednak, że często kryje się tu drugie dno, czyli nierzadko pod przykrywką “zera procent” czają się bardzo wysokie koszty pożyczek. Zdecydowanie wyższe niż bankowe.
Nie dajmy się więc zwariować, trzymajmy rękę na pulsie i kontrolujmy sytuację. Tu przecież chodzi o nasze pieniądze, a tym bardziej późniejszą spłatę, która będzie o tyle korzystna, o ile uda nam się wynegocjować najlepsze warunki.