Jak dobrze przygotować się do matury? MatFiz24.pl

Jak dobrze przygotować się do matury?

jak dobrze przygotować się do matury

Rozpoczął się rok szkolny i zapewne niejeden uczeń ostatniej klasy liceum pomyślał sobie o zbliżającej się maturze. Oczywiście do tego egzaminu powinno się przygotowywać przez cały okres nauki w szkole, jednak wiadomo, że kilka ostatnich miesięcy poprzedzających maturę jest najcięższych. Jak najlepiej je wykorzystać?

Przede wszystkim należy skompletować niezbędne do nauki materiały. Większość z nich na przykład podręczniki szkolne, notatki i zeszyty każdy maturzysta powinien mieć w zasięgu ręki, wystarczy je odpowiednio uporządkować. Następnie powinno się sporządzić listę tematów wymagających szczególnej uwagi. Kilka miesięcy przed maturą nie ma już zazwyczaj czasu na czytanie tekstów źródłowych. Dlatego najlepiej sięgnąć po podręczniki zawierające syntezę wiadomości na przykład repetytorium maturalne. Stanowią one doskonałe uzupełnienie informacji zgromadzonych w notatkach i zeszytach szkolnych.

Oczekujesz z niepewnością nadchodzącej matury z matematyki? Zobacz zadania i rozwiązania w formie materiałów wideo!

Repetytoria maturalne

Repetytoria maturalne cieszą się dużą popularnością wśród maturzystów. Stanowią one swego rodzaju zbiór najważniejszych informacji, które należy znać by zaliczyć maturę. W książkach tych umieszczone są specjalnie wyselekcjonowane materiały. Taką syntetyczną treść dużo łatwiej jest zapamiętać i zrozumieć. W dobrym repetytorium powinny znaleźć się omówienia najważniejszych tematów maturalnych oraz zadania wraz z odpowiedziami.

Przy wyborze podręcznika należy szczególną uwagę zwrócić na to czy uwzględnia on całość wymagań podstawy programowej. Równie ważne jest by zadania umieszczone w repetytorium były przygotowane na podstawie przykładowych zadań opracowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Arkusze maturalne

Podczas przygotowań warto także jak najczęściej rozwiązywać arkusze. Tylko w taki sposób można uniknąć błędów na egzaminie. Należy pamiętać, że w czasie matury jest niewiele czasu na wypełnienie arkusza. Nie ma wtedy czasu na zastanawianie się. Pamiętaj trening czyni mistrza. Na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej znajdują się arkusze z poprzednich lat, można je pobrać i wykorzystać do nauki. Niestety jest ich tam stosunkowo niewiele. Na szczęście w księgarniach są dostępne nowe arkusze.

Tablice i wzory

Tablice i wzory są niezbędne podczas przygotowań do egzaminu z matematyki, biologii, chemii i fizyki. Materiały tego typu powinny zapewniać szybki dostęp do najważniejszych wzorów i stałych fizykochemicznych. Aby sprawnie się nimi posługiwać po prostu trzeba z nich często korzystać w trakcie przygotowań do matury.