Gdzie studiować we Wrocławiu? Kilka słów o Uniwersytecie Wrocławskim

Gdzie studiować we Wrocławiu?

gdzie studiować we wrocławiu

Stolica Dolnego Śląska – Wrocław – jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i turystycznym nie tylko w regionie, ale także w kraju. To także uznany ośrodek akademicki, w którym każdego roku rozpoczyna studia dzienne około 150 tysięcy młodych ludzi z całego kraju.

Historia i zabytki Wrocławian

Historia miasta liczy ponad 1000 lat. Jest to więc jedno z najstarszych miast w Polsce. Po tak długiej historii w mieście pozostało wiele zabytków, które są świadectwem wspaniałej przeszłości miasta. Najstarszą częścią Wrocławia jest Ostrów Tumski – to tutaj został założony gród, który z czasem rozwinął się w prężnie i duże miasto. Przed wiekami Ostrów Tumski był samodzielną wyspą na rzece Odrze, dzisiaj z pozostałymi, nowszymi częściami miasta, łączy go kilka mostów, w  tym doskonale znany nie tylko Wrocławianom Most Tumski nazywany także Mostem Zakochanych. Jedną z największych turystycznych atrakcji miasta jest rozległy Rynek, nad którym góruje sylwetka Ratusza – jeden z symboli współczesnego Wrocławia.

Kilka słów o Uniwersytecie Wrocławskim

Pod względem wielkości Wrocław plasuje się na trzecim miejscu wśród polskich ośrodków akademickich. W mieście działają zarówno uczelnie państwowe, jak również szereg uczelni prywatnych. Najstarszą, bardzo ważną placówką jest założony w roku 1702 Uniwersytet Wrocławski. Początkowo nosił on nazwę Leopoldina. Po zakończeniu II wojny światowej, już w roku 1945 został on przekształcony w polską uczelnię. Obecnie jest to największa uczelnia we Wrocławiu. Młodzi ludzie mogą kształcić się na 10 wydziałach nie tylko w trybie dziennym, ale także zaocznym i wieczorowym. Gmach Główny znajduje się w zabytkowym obiekcie, który został wzniesiony w XVIII wieku. To w tym gmachu znajduje się przepiękna, bogato dekorowana stiukami Aula Leopoldina. Największe uroczystości uczelniane odbywają się właśnie w tej Auli. Jest dostępna nie tylko dla studentów, ale także dla turystów.

Inne uczelnie wyższe Wrocławia

We Wrocławiu działa także Uniwersytet Medyczny imienia Piastów Śląskich. Młodzi ludzie, którzy wybiorą studia na UM we Wrocławiu mogą studiować na jednym z czterech wydziałów, w tym także na wydziale lekarskim. Wśród publicznych uczelni wyższych we Wrocławiu jest także:

  • Akademia Sztuk Pięknych;
  • Uniwersytet Przyrodniczy;
  • Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna;
  • Uniwersytet Ekonomiczny;
  • Politechnika Wrocławska;
  • Akademia Muzyczna.

We Wrocławiu działa także uczelnia Sił Zbrojnych RP – Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych. Uczelnia ta kształci nie tylko na studiach wojskowych, ale również cywilnych. Od roku 2017 nazwa uczelni brzmi: Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki.

Uczelnie prywatne

Wśród wyższych uczelni we Wrocławiu są także uczelnie prywatne. Są to między innymi:

  • Wyższa Szkoła Bankowa;
  • Wyższa Szkoła Filologiczna;
  • Niepubliczna Wyższa Szkoła Medyczna;
  • Dolnośląska Szkoła Wyższa.

Duża liczba zarówno państwowych, jak i prywatnych uczelni wyższych sprawia, że Wrocław jest miastem, w którym każdego roku studia rozpoczyna mnóstwo młodych ludzi nie tylko z Dolnego Śląska. 

Artykuł powstał przy współudziale kingsapartment.pl, portalu oferującego noclegi we Wrocławiu.