Myślisz o fajnej pracy w branży spożywczej? Sprawdź nasze pomysły!

Myślisz o fajnej pracy w branży spożywczej? Sprawdź nasze pomysły!

hurtownia żywności

Kiedy zastanawiasz się nad miejscami pracy w przemyśle spożywczym, co przychodzi ci do głowy? Prawdopodobnie stanowiska takie jak manager restauracji, barman, barista, kelner, sous chef, i tak dalej. Ale poza tymi podstawowymi pozycjami istnieje cały świat możliwości, jeśli chodzi o wejście w świat sztuki kulinarnej.

Na przykład:

  • Jesteś zainteresowany promowaniem żywności lokalnej? Regionalna hurtownia żywności i rolnictwo dobry pomysł.

  • Zawsze marzyłeś o założeniu własnej firmy? Zastanów się, czy nie zacząć lokalnego browaru.

  • Kochasz nauki ścisłe i chcesz pogłębić wiedzę na temat tego, co sprawia, że jedzenie smakuje dobrze i jak manipulować tymi smakami i teksturą? Spójrz na kuchnię molekularną.

To tylko niektóre z dostępnych opcji, a jeśli nadal szukasz inspiracji dla unikalnej kulinarnej kariery, czytaj dalej a poznasz jedne z najfajniejszych miejsc pracy w przemyśle spożywczym.

Piwowar

Warzenie piwa staje się popularnym przedsięwzięciem, otwierającym rynek dla doświadczonych piwowarzy i ciekawskich przedsiębiorców, którzy chcą tworzyć i sprzedawać własne piwo, wino i cydr. Chociaż trudno zacząć i trudno się tego nauczyć, rzemiosło to jest dzisiaj bardzo potrzebne.

Prawnik żywnościowy

Jedzenie to gorący temat w wiadomościach. Od hodowli przemysłowej do GMO odbywają się walki prowadzone przez prawników po obu stronach. Konflikty nieustannie się rozwijają, ponieważ coraz więcej osób bierze pod uwagę krajowy przemysł spożywczy, przemysł, który jak wiemy, jest pilnie potrzebny.

Oprócz zajmowania się rolnictwem i produkcją żywności prawnicy zajmujący się żywnością współpracują również z kwestiami związanymi:

  • z alergiami pokarmowymi,
  • suplementami diety,
  • zdrowiem publicznym i bezpieczeństwem,
  • prawami pracowniczymi w przemyśle.

Stylista żywności

Każdy początkujący szef kuchni wie, że dość trudne może być stworzenie dobrego smaku – a jeśli się to uda – niekoniecznie równocześnie się to ładnie prezentuje. Styliści żywności mają jednak tendencję do szukania nietypowego smaku i zazwyczaj skupiają się na estetyce w celach handlowych i redakcyjnych, konsultowaniu się z restauracjami, sklepami spożywczymi i wydawcami podczas sesji zdjęciowych i upewniając się, że jedzenie zawsze wygląda dobrze – lub nawet lepiej – niż smakuje.

Dietetyk pracujący z pacjentem

Holistyczni trenerzy zdrowia włączają terapie naturalne do swojej praktyki medycznej, często koncentrując się na włączeniu do tego zdrowej żywności, suplementów ziołowych i programów odnowy biologicznej, takich jak joga, medytacja i głębokie oddychanie. Holistyczni trenerzy zdrowia, którzy skupiają się na odżywianiu pomagają swoim klientom zaplanować zdrowe posiłki w oparciu o ich indywidualne cele i pragnienia.

Molekularny gastronom

Kawior marchwiowy. Cygaro dymiące lodem. Pianka z mango. Perły octanu balsamicznego. Olej z oliwek.

Dla szefów kuchni, którzy chcą wznieść swoją kuchnię na wyższy poziom – lub też przenieść ją do innego wymiaru – to molekularna gastronomia może sprawić, że postawią na ekscytujący i niepowtarzalny wybór kariery.

Gastronomia molekularna – zwana także „modernistyczną” kuchnią lub „awangardową” kuchnią wykorzystuje chemię i fizykę do zbadania i eksperymentowania z fakturą i smakiem żywności.

Mykolog

Mykolodzy studiują grzyby, zaskakująco trudną naukę biorąc pod uwagę szeroki zakres gatunków grzybów i ich różnorodne cele. Trzeba wyrafinowanego zestawu umiejętności, aby móc określić, które grzyby są trujące, i które są śmiertelne.

Są zarówno profesjonalni, jak i amatorscy mikologowie, są też poszukiwawcze grzybów, z których potem korzystają restauracje, dystrybutorzy żywności i indywidualni konsumenci. Ze względu na duże zapotrzebowanie na niektóre rodzaje grzybów – np. kanie to może być niezwykle dochodowym przedsięwzięciem.

Artykuł powstał we współpracy z hurtownią żywności SOBIK.