Ekran projekcyjny do kina domowego – czyli jak wybrać ekran do projektora -

Ekran projekcyjny do kina domowego – czyli jak wybrać ekran do projektora

Ekran do kina domowego

Projektory to specjalistyczne urządzenia wykorzystywane do wyświetlania zdjęć, filmów i innych treści wizualnych. W domowym użytku projektory sprawdzają się jako urządzenia alternatywne względem konwencjonalnych telewizorów. Za pomocą projektora możesz wyświetlić film w wysokiej jakości, imitując warunki panujące w prawdziwym kinie. Poniżej opowiemy nieco więcej na ten temat. Dowiesz się jak wybrać ekran do projektora, by wyświetlane filmy były najwyższej jakości oraz na jakie parametry zwrócić uwagę w czasie przeglądania dostępnych ekranów.

Ekrany projekcyjne – jak wybierać, by trafić? Ekrany rozwijane i ramowe

Ekrany projekcyjne to rozwiązanie coraz częściej stosowane w mieszkaniach. Do niedawna jeszcze, ekrany takie znajdowały zastosowanie przede wszystkim w pomieszczeniach konferencyjnych, biurowych i szkolnych. Obecnie, coraz częściej są wybierane jako alternatywa korzystna względem telewizora lub monitora.

Wybierając ekran do kina domowego, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim – ważny jest sposób rozkładania; pod tym względem można rozróżnić ekrany rozwijane i ramowe. Ekrany rozwijane są wygodniejsze w codziennym użyciu i chętniej wybierane – można montować je zarówno do ściany, jak i do powierzchni sufitu. Oczywiście, znajdziesz też rozwiązania dedykowane wyłącznie do zabudowy sufitowej (a dokładnie, do sufitów podwieszanych).

Ekrany ramowe natomiast montowane są na stałe w jednym wybranym miejscu. Są to ekrany, których nie da się zwijać – pozostają rozciągnięte przez cały czas, niezależnie czy w danym momencie oglądasz film, czy nie.

Zdecydowaną zaletą ekranów ramowych jest natomiast płaska powierzchnia, którą tworzą. W porównaniu do pozostałych ekranów dostępnych w sklepach, ekrany ramowe są najbardziej płaskie i pozbawione jakichkolwiek nierówności. Stanowi to duże udogodnienie, szczególnie w przypadku osób, którym zależy na urządzaniu seansów filmowych z maksymalnym naciskiem na jakość danych wizualnych.

Inne ważne kryteria wyboru ekranów projekcyjnych

Sposób rozwijania ekranu również może mieć wpływ na decyzję o zakupie. Znajdziesz ekrany rozwijane manualnie, jak i urządzenia działające elektrycznie. Urządzenia manualne są wyposażone w rączki bądź korby, a także uchwyt pozwalający przytrzymać ekran od dołu. Urządzenia elektryczne mogą natomiast posiadać specjalny przycisk dedykowany do rozciągania ekranu, bądź też dodatkowy pilot. W tym drugim przypadku, użytkowanie ekranu jest bardzo wygodne. Możesz go rozwinąć bez schodzenia z łóżka.

Warto też zwrócić uwagę na kształt ekranu, który powinien być dopasowany do najpopularniejszych formatów, w których wyświetla się filmy. Najczęściej, jest to format: 16:9, choć dużą popularnością cieszy się również forma typowo kinowy – 21:9. Ponadto, znajdziesz także ekrany dwuformatowe oraz wieloformatowe.

Na koniec warto wspomnieć o napinaczach, czyli elementach konstrukcyjnych stosowanych w przypadku ekranów rozwijanych. Są to specjalne rodzaje wzmocnień, których zadaniem jest uniemożliwić falowanie ich powierzchni, a co za tym idzie – przeciwdziałają trwałym odkształceniom ekranu. Jest to najlepszy sposób, by zminimalizować ryzyko ich wystąpienia.