Jak działa wirówka laboratoryjna? -

Jak działa wirówka laboratoryjna?

Wirówka laboratoryjna

Głównymi cechami, które odróżniają typy wirówek jest szybkość oraz pojemność. W standardowym laboratorium zazwyczaj znajdują się 3 różne wirówki. Najmniejsze wirówki przeznaczone są do wirowania 1-2 ml plastikowych probówek wirówkowych o prędkości do 12-13.000 obrotów na minutę. Te wirówki posiadają małe, lekkie wirniki, których zaletą jest bardzo szybkie przyśpieszanie oraz zwalnianie. Jest to niezwykle wygodny sprzęt do małych ilości materiału przy małych i średnich prędkościach. Zajmuje niewiele miejsca na stole roboczym. Mikrowirówki głównie wykorzystywane są do sedymentacji kwasów nukleinowych, sedymentacji białek z roztworów, a także mikrofiltracji małych próbek wodnych. 

Duża wirówka laboratoryjna o dużej prędkości osiąga około 20 000 obrotów na minutę przy różnych rozmiarach. Typowe probówki mieszczą 25 lub 30 ml,  a im większy wirnik, tym wolniejsza prędkość maksymalna urządzenia. 

Wirówki z chłodzeniem wykorzystywane są do prób, które wymagają stałego zakresu temperatur. Takie urządzenia powinny działać z maksymalną prędkością przy jednocześnie zachowanej stałej temperaturze. Zazwyczaj zakres temperatur w urządzeniach wynosi od -20 do -40 ° C, co sprawia, że są idealne do analizy DNA, RNA, PCR oraz przeciwciał. Wirówki te osiągają prędkość od 30 do 65.000 obrotów na minutę i mogą występować w różnych konfiguracjach (np. Łyżka uchylna, stały kąt). Wysokoobrotowe wirówki chłodnicze osiągają prędkości do 60 000 obrotów na minutę. Wytwarzają dużą siłę, dlatego wykorzystywane są do izolacji resztek komórkowych, mikroorganizmów oraz większych organelli komórkowych i białek. Wirówki wysokoobrotowe są także dostępne w różnych rozmiarach oraz pojemnościach w zależności od potrzeb. 

Większość laboratoriów chemicznych wykorzystuje ultrawirówki. Te urządzenia osiągają prędkość do 70.000 obrotów na minutę. Rozmiar oraz prędkość zależą od zastosowanego rotora, ale standardowo dostępne są 60 ml probówki. Ten rodzaj wirówki jest zoptymalizowany pod kątem bardzo dużych prędkości. W przeciwieństwie do innych typów wirówek, które oferują niższe prędkości obrotowe te urządzenia pozwalają użytkownikowi wykorzystać do separacji niewielkie różnice pomiędzy cząsteczkami takimi jak białka czy kwasy nukleinowe.