Jak dokonywać płatności, będąc na wakacjach? -

Jak dokonywać płatności, będąc na wakacjach?

Jak dokonywać płatności będąc na wakacjach?

Letnia pora sprzyja wypoczynkowi, a więc i wakacyjnym wyjazdom, także tym zagranicznym. Przygotowania do nich obejmują przede wszystkim skompletowanie niezbędnych dokumentów oraz spakowanie walizki. Warto jednak przemyśleć kwestię dokonywania płatności, szczególnie w kontekście wyjazdów zagranicznych.

Gotówką czy kartą?

Gotówką czy kartą?

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że za zakupy w większości przypadków możemy zapłacić gotówką bądź kartą, zależnie od naszych preferencji. O ile w dużych miastach z wyborem nie ma większego problemu, o tyle w mniejszych miejscowościach turystycznych jest nieco inaczej. Weźmy pod uwagę, że za zakupy na targowych stoiskach zwykle będziemy musieli zapłacić gotówką, zatem warto zawsze mieć pewne jej ilości przy sobie. Dotyczy to zarówno wakacji w kraju, jak i zagranicą – handlarze detaliczni w większości przypadków nie dysponują terminalem płatniczym. Podobny problem możemy mieć w górach, gdy zamierzamy dokonywać płatności za zakupy na szlaku. Miłośnicy górskich wędrówek doskonale wiedzą, że na większe wysokości nie dotarły jeszcze terminale płatnicze. O posiadaniu przy sobie gotówki powinniśmy pamiętać zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na wakacje poza granice Polski. W kraju nie mamy bowiem większego problemu z wypłatą gotówki z jakiegokolwiek bankomatu, jednak zagranicą możemy mieć kłopot z wymianą waluty. 

Jak płacić kartą zagranicą?

Nie ulega wątpliwości, że dokonywanie płatności za pomocą karty jest bardzo wygodne, dlatego też tak chętnie zabieramy ją ze sobą na zagraniczne wyjazdy. Weźmy jednak pod uwagę, że nie zawsze płatności bezgotówkowe będą opłacalne. Jeśli posiadamy konto bankowe https://moneycore.pl/konto-bankowe/ w złotówkach, bank za każde przewalutowanie transakcji pobierze prowizję. Ponadto, będziemy musieli zakupić walutę po kursie bankowym, który zwykle jest znacznie wyższy od kantorowego. Finalnie może więc okazać się, że dokonywanie płatności kartą na wakacjach zagranicznych będzie nas sporo kosztować. Rozwiązaniem jest konto bankowe walutowe, na którym przechowujemy gotówkę w walucie obcej. Jego użytkowanie jest znacznie tańsze, a więc i bardziej opłacalne. Konto walutowe sprawdzi się szczególnie w przypadku osób, które sporo podróżują. Pamiętajmy jednak, że możemy też założyć je wyłącznie na czas wyjazdu, a następnie zlikwidować, jeśli uznamy, że nie jest nam już ono potrzebne. Sprawdźmy, jakie dokładnie opłaty będziemy musieli ponieść z tytułu prowadzenia konta walutowego. 

Jak nie przepłacać na wakacjach?

Podczas wakacyjnych wyjazdów wydajemy sporo pieniędzy – jedzenie na mieście, wizyty w lokalnych barach czy zakupy na jarmarkach kosztują naprawdę dużo. Często na wakacjach zapominamy o jakichkolwiek ograniczeniach, lecz powrót do rzeczywistości i ubytek sporej kwoty na koncie okazują się być bolesne. Jak wydawać rozsądnie pieniądze, będąc na wakacjach? Dobrym rozwiązaniem jest zabranie tylko pewnej ilości gotówki, którą z założenia możemy wydać w całości. Jeśli wiemy, że nie mamy przy sobie więcej pieniędzy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziemy dysponować nimi mądrze. Dobrym sposobem na oszczędzanie jest także zabranie ze sobą karty przedpłaconej. W tym celu możemy założyć subkonto do głównego konta bankowego, na którym znajdzie się tylko pewna kwota pieniędzy, którą – tak samo jak w przypadku gotówki – możemy wydać w całości. Pamiętajmy jednak, aby zawsze mieć przy sobie nieco więcej pieniędzy na tak zwane nieoczekiwane wydatki. Zaliczają się do nich na przykład:

  • wizyta u lekarza,
  • zakup leków,
  • wykupienie dodatkowego noclegu na skutek przełożonego lotu,
  • wydatki na taksówkę.

Przygotowując się do wakacji, sprawdźmy, jakie ceny są powszechne w konkretnym miejscu, a więc ile mniej więcej pieniędzy musimy ze sobą zabrać., tak aby z jednej strony nie zabrakło nam gotówki, z drugiej strony aby nie wydać zbyt wiele. Dla większego bezpieczeństwa nie powinniśmy zabierać na wyjazd zbyt dużej ilości gotówki ani zbyt wielu kart płatniczych – zarówno pieniędzy, jak i kart musimy uważnie pilnować, gdyż ich zgubienie może okazać się katastrofalne w skutkach. 

Więcej informacji na temat finansów i płatności online szukaj na Moneycore