Czym są kompetencje XXI wieku?
Różnorodne kompetencje w naszym życiu determinują to, kim się staniemy, jaką pracę otrzymamy i czy się w niej będziemy spełniać. Obecnie od przyszłych pracowników wymagane są zupełnie inne kompetencje niż jeszcze 10 lat temu. Jest to uwarunkowane tym, że świat wokół nas szybko się zmienia, a postęp technologiczny pcha nas ku kolejnym zmianom. Jak wyglądają współczesne kompetencje? Które z nich warto rozwijać i jak to zrobić?
Kompetencje XXI wieku, czyli jakie?
Jak to zostało wspomniane, w XXI wieku kompetencje, które wymagane są w życiu codziennym, ale i na rynku pracy determinowane są tym, jak bardzo zmienia się świat i rosnącym znaczeniu rozwijającej się technologii praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Obecnie do najczęściej poszukiwanych umiejętności zaliczyć można przede wszystkim:
- twórczość i abstrakcyjność;
- dyplomację i takt;
- rozwiązywanie problemów;
- pracę w zespole;
- obsługę klienta;
- zarządzanie zmianą;
- przeżywanie trudnych rozmów;
- przeżywanie wielokrotnej odmowy;
- wytrzymałość psychiczną;
- zarządzenie ryzykiem;
- współodczuwanie emocji drugiego człowieka;
- zarządzanie konfliktem.
Należy też pamiętać, że liczą się również ponadczasowe umiejętności takie jak:
- sprawna komunikacja;
- sprawność matematyczna;
- przedsiębiorczość;
- wiedza o kulturze i społeczeństwie;
- sprawność naukowa.
Jak kształcić w sobie kompetencje XXI wieku?
Na to pytanie na bieżąco starają się odpowiadać eksperci skupieni wokół projektu LifeSkills, który stawia na rozwój kompetencji potrzebnych do funkcjonowania we współczesnym świecie. W ramach projektu zostało stworzone liceum ogólnokształcące, którego autorskie programy nauczania uwzględniają między innymi dane zawarte w specjalnym raporcie dotyczącym kompetencji. Raport opracowany przez World Economic Forum we współpracy z The Boston Consulting Group – New Vision for Education „Unlocking the Potential of Technology” wskazuje trendy rozwoju we współczesnym świecie.
Więcej na temat programu nauczania przygotowanego dla liceum ogólnokształcącego, a także o dniach otwartych, w czasie których można spotkać się z osobami odpowiedzialnymi za wdrażanie odpowiednich zagadnień do nauczana młodzieży można dowiedzieć się na stronie www.lifeskills.pl.