Czy matematyka jest nam potrzeba w XXI wieku - MatFiz24.pl

Czy matematyka jest nam w skomputeryzowanym XXI w. wciąż potrzebna?

matematyka

XXI wiek to wiek nowoczesnych technologii. Gigantyczny postęp technologiczny dostrzegalny jest w szczególności w obszarze komunikacji, internetu i informatyki. To zjawisko wpłynęło znacząco na rozwój handlu międzynarodowego, światowe rynki, w tym rynek pracy i jego strukturę, jak również na więzi społeczne. Mimo iż niemal wszyscy korzystamy z zadowoleniem ze zdobyczy techniki, rzadko zastanawiamy się jak to działa. Wiele zagadnień i mechanizmów jest nam zupełnie obcych, a dla wielu osób wprost nie do pojęcia.

Wynalazki XXI wieku zawdzięczają swoje istnienie głównie matematyce i fizyce, przyczyniają się one kolejno do osiągnięć w wielu innych dziedzinach jak biologia, chemia, umożliwiając kolejne odkrycia służące poprawie jakości życia na Ziemi. Jednak czy bez umiejętności liczenia dalibyśmy sobie radę w życiu?

Przyglądając się możliwościom komputerów z łatwością widać, iż komputery obliczą nam działanie, jednak go nie stworzą. Cóż z tego, że laserowa wyrzynarka dotnie nam płyty meblowe na wymiar biurka, jeśli to człowiek musi je zaprojektować. Co nam z kuchennej wagi elektronicznej, jeśli to człowiek, nie komputer musi stworzyć przepis kulinarny ze wskazaniem ilości składników. Komputery nam ułatwiają życie, nie podlega to dyskusji, jednak w pewnym sensie nas ogłupiają.

Brak zdolności logicznego myślenia, wnioskowania, sprowadza społeczeństwo do grupy osób idealnych do sterowania, co daje pole do nadużyć i manipulacji. Logicznego myślenia, dedukcji uczymy się właśnie na matematyce, to matematyka wyzwala w nas samodzielność.

Matematyka jest nauką filozoficzną, mimo iż nie należy do nauk humanistycznych. W dobie komputerów, kalkulatorów i najrozmaitszych urządzeń, które nas wyręczają w liczeniu, ważeniu i obliczaniu można się zastanawiać po co i czy jest nam potrzebna matematyka. Otóż okazuje się, iż w życiu codziennym matematyka nie przydaje się tak, jak w życiu zawodowym.

Jeśli chodzi o codzienność oczywiście  pożyteczną wiedzą jest umiejętność planowania budżetu, kalkulacji, porównań i liczenia, jednakże na domowe potrzeby możemy wykorzystać pomoc oprogramowania telefonu, tabletu czy komputera. Coraz powszechniej dostępne i popularne programy służące oszczędzaniu jak i inwestowaniu w skali mikro pozwalają zaoszczędzić czas, jak również wyeliminować ryzyko jakiejkolwiek pomyłki w obliczeniach. Jeśli jednak chcemy przynajmniej odrobinę wkroczyć w świat biznesu nie da się pominąć nauk ekonomicznych czerpiących ze źródła jakim jest matematyka.

Szereg analityków, finansistów, spekulantów posługuje się matematyką, która mimo oprogramowania komputerowego z szeregiem funkcji i opcji automatyzacji potrzebuje do współpracy człowieka. Mimo funkcjonowania rozwiniętej bankowości elektronicznej banki wciąż zatrudniają ludzi, nie bazują wyłącznie na maszynach. Co prawda dzięki komputerom nie musimy wyciągać całek ani obliczać rachunku prawdopodobieństwa równaniami, to musimy posiadać pojęcie o zależnościach jakie wpływają na nasze dochody i koszty działalności.

Warto pamiętać iż matematyka to gimnastyka mózgu, dzięki której ćwiczymy swoją kreatywność, otwartość umysłu na rozmaite innowacyjne rozwiązania, a także poprawiamy pewność siebie i samoocenę. Zdolności matematyczne to zupełnie coś innego niżeli umiejętności matematyczne, jakie każdy człowiek winien mieć opanowane.

Niestety współczesna edukacja, a raczej pomoce dydaktyczne nie sprzyjają nabywaniu umiejętności matematycznych. Tym samym zabija się w młodym pokoleniu kreatywność i samodzielność. Wystarczy, że braknie energii w komórce, kalkulatorze czy laptopie i nie potrafimy poradzić sobie z najprostszym działaniem. Przywykliśmy i rozleniwiliśmy się do gotowych rozwiązań, nie dociekamy dlaczego coś tak działa, skąd taki efekt.

Pokolenie infografiki niestety nie jest twórcze, a to wszystko za sprawą minimalizacji wymagań edukacyjnych, również w zakresie matematyki. Obserwacje postępującej ignorancji dowodzą, iż mimo komputerów i wielu możliwości zastąpienia wysiłku nad rozważaniem słuszności założeń matematycznych winniśmy się uczyć matematyki tak samo jak dwadzieścia, trzydzieści lat temu.

Wbrew pozorom i wielu teoriom uczenia się tylko tego co sprawia nam przyjemność, matematyka jest nauką pożyteczną nie tylko umysłom ścisłym, inżynierom, informatykom, ale również niezbędna jest w naukach przyrodniczych chemii, fizyce, biologii, geografii. W każdej z tych nauk dokonuje się pomiarów, obliczeń, porównań czemu służy matematyka. Trudno sobie wyobrazić biotechnologa bez znajomości matematyki. Nawet muzycy muszą wykazać się znajomością matematyki do tworzenia utworów, wyczucia rytmu i tempa.

Powtarzalność wzorów, efektów świetlnych, światłocienia to także zjawiska mające swe korzenie w matematyce, tym samym matematyka potrzebna jest nie tylko tancerzom, dyrygentom, czy śpiewakom, ale również architektom, malarzom, rzeźbiarzom. Co ciekawe matematyka pomaga również w poznawaniu języków obcych. Wydawać by się mogło, że nie ma nic wspólnego z gramatyką czy słówkami w obcym języku, a jednak.

Zdolności matematyczne ułatwiają wyczucie zależności i wyłapanie zasad w języku obcym. Co więcej słowotwórstwo w języku obcym sprowadzić można do działań matematycznych, tym samym wniosek nasuwa się oczywisty. Uporządkowany matematycznie świat potrzebuje matematyki niezależnie od tego, jak zaawansowane komputery obliczeniowe stworzyła ludzkość. Patrząc na branże techniczne można uznać, iż jak nigdy dotąd potrzebujemy matematyki do rozwoju, w tym technologii. Mechanika kwantowa oraz kwitnąca informatyka z programowaniem na czele są uzależnione od matematyki. Jeśli planujesz zostać programistą nie możesz pomijać w swych zainteresowaniach matematyki.

Pomimo licznych ulepszeń i osiągania doskonałych wyników komputery wciąż nie są wstanie zastąpić człowieka. Ich możliwości kuszą do lenistwa i zaniechania nauki, zwłaszcza przedmiotów trudnych jak matematyka, jednak warto zadbać o swoją wiedzę, by człowiek nadal mógł być o krok do przodu górując nad maszyną, którą stworzył, nie przeciwnie.

Uzależnienie się od komputerów nie przynosi pozytywnych owoców, a prowadzi do uwstecznienia się ludzi, którzy rozleniwieni przez maszyny nie uczą się, bo nie muszą, a skoro nie muszą to i nie chcą. To pierwszy krok wstecz.  Generuje ten stan katastrofalne skutki społeczne, zastój gospodarczy i technologiczny, apatię wobec potrzeb. Konformizm pokolenia zwanego przez socjologów pokoleniem macdonaldowym jest niebezpieczny, jednak światełkiem w tunelu są rosnące potrzeby, oczekiwania, które są powodem do poszukiwań, zgłębiania wiedzy i odkrywania świata opartego o matematykę.

Analizując dzieje ludzkości na przestrzeni wieków, zwrócić uwagę warto na fakt przetrwania najistotniejszych twierdzeń i prawideł matematycznych z jakich korzystali nasi przodkowie, przekazując wiedzę z pokolenia na pokolenie. Dowodzi to, iż matematyka była i wciąż jest ważną nauką dla życia człowieka na Ziemi. Nie zaniechajmy tej tradycji z lenistwa i wygody, zadbajmy o kontynuację nauki i czerpiąc z niej to, co najlepsze.

Podsumowując: warto mieć na uwadze pozytywny wpływ matematyki na życie człowieka we wszechświecie. Z pewnością lepiej umieć poradzić sobie bez kalkulatora na zakupach czy w podróży, mimo dostępu do komputera. Dla własnego zdrowia psychicznego i fizycznego warto przynajmniej od czasu do czasu poćwiczyć mózg, główkując nad zagwozdką matematyczną.

Polecamy  korepetycje z matematyki w Gdańsku (Preply) – nauka matematyki zarówno przez skype jak i w domu ucznia. Zapraszamy do Preply.