Chcesz zacząć biegać? Oto kilka porad dla początkujących

Chcesz zacząć biegać? Oto kilka porad dla początkujących

chcesz zacząć biegać

Bieganie to niezwykle modny sport, do którego nie potrzebujesz ani specjalistycznego sprzętu, ani dużego doświadczenia. Nic dziwnego, że cieszy się obecnie tak ogromną popularnością — wpływa pozytywnie na zdrowie i kondycję psychiczną, pomaga kształtować sylwetkę i nabrać pewności siebie. Zobacz, na co zwrócić uwagę, by początek Twojej przygody z bieganiem był bezpieczny i satysfakcjonujący.

Po pierwsze – nie spiesz się!

Wielu początkujących biegaczy chce jak najszybciej osiągnąć ambitne cele — pobiec w maratonie, schudnąć kilkanaście kilogramów czy wypracować wymarzoną sylwetkę. Słusznie, cele trzeba mieć, jednak muszą być one bardzo realistyczne. Na samym początku należy skupić się na stopniowej poprawie kondycji. Zacznij od treningu trwającego najwyżej 15 minut, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie biegałeś. Jeżeli na samym początku postawisz sobie poprzeczkę zbyt wysoko, prawdopodobnie szybko przyjdzie zniechęcenie, a w gorszym razie także kontuzje.

Warto przed rozpoczęciem biegania odwiedzić lekarza. Wprawdzie w bardzo niewielu przypadkach występują przeciwwskazania do uprawiania tego sportu, jednak zawsze lepiej jest dmuchać na zimne. Lekarz może też udzielić Ci porad co do tego, w jaki sposób powinieneś poprowadzić swój trening — biorąc pod uwagę Twój tryb życia, zdrowie oraz aktualną sprawność fizyczną. Warto też wyposażyć się w praktyczne gadżety, które podczas biegu monitorować będą Twój puls. Są to specjalne opaski monitorujące aktywność np. xiomi mi band 3, dzięki którym skrupulatnie zaplanujesz trening, sprawdzisz reakcje swojego organizmu oraz przeanalizujesz osiągane wyniki.

porady dla biegaczy

Po drugie – systematyczność i jasny cel

Nietrudno jest wyjść z domu i pójść na pierwszy trening biegowy. O wiele trudniej jest wytrwać w tym postanowieniu i nie przerwać biegania — zwłaszcza na początku, kiedy może ono nie dawać jeszcze takiej satysfakcji jak później.

Motywacji na pewno dostarczy Ci konkretny cel, który warto zapisać sobie przed rozpoczęciem treningów. Musi być to cel realistyczny, niezbyt ambitny — przecież gdy go osiągniesz, będziesz mógł wyznaczyć nowy! Jednocześnie nie może być zbyt łatwy do osiągnięcia, bo w ten sposób nie zmotywujesz się do wysiłku.

Osiągnięcie celu ułatwi Ci dokładne rozpisanie planu treningowego. Zrób to z kalendarzem w ręku, biorąc pod uwagę swój codzienny rozkład zajęć, przyzwyczajenia i preferencje. Sprawdź np. czy lepiej biega Ci się rano, czy może wieczorem.

bieganie

Po trzecie – kup odpowiedni sprzęt, ale tylko ten niezbędny

Tak naprawdę do biegania potrzebne są tylko dobre biegowe buty — na tym nie należy specjalnie oszczędzać. Pozostałe gadżety np. ubrania do biegania, butelki na wodę czy gadżety technologiczne są przydatne, ale niekonieczne.

Wybierając buty, zwróć oczywiście uwagę na rozmiar — zasadniczo powinny być o rozmiar większe niż te, które nosisz na co dzień. Ważne jest także, jaką masz pronację, czyli jak Twoja stopa obraca się do wewnątrz. Większość z nas ma budowę stopy typu pronator, która wymaga obuwia mającego specjalne wsparcie, znajdujące się po wewnętrznej stronie obuwia. Innych butów wymagać będzie stopa typu supinator lub neutral. W zależności od wysokości podbicia możesz wybrać buty do biegania z systemem stabilizującym, amortyzującym bądź podtrzymującym.