Basecamp – prywatny akademik Poczdam. Studia w Niemczech to prestiż

Berlin i Poczdam – niemieckie miasta, które przyciągają setki studentów

Studia w Niemczech

Studia zagranicą, są coraz częstszym wyborem studentów z Polski. Uczelnie w Berlinie i Poczdamie dają ogromne możliwości młodym ludziom, to także szansa na świetnie płatną pracę. Obecność oby krajów w Unii Europejskiej sprawia, że system edukacji jest ujednolicony, dzięki czemu o wiele prościej jest dostać się na niemieckie uczelnie. Plusem tego rozwiązania jest nie tylko bliskość geograficzna i wysoki poziom kształcenia, ale również wyjątkowa atmosfera, która tam panuje. Sprawdź, co trzeba zrobić, dlaczego warto studiować w Niemczech i jak zamieszkać w prywatnym akademiku.

Wysoki poziom i świetne środowisko akademickie

Co przemawia za studiowaniem w Niemczech? Wysoki poziom edukacji, niezwykłe środowisko akademickie i ogromne możliwości po ukończeniu nauki na niemieckich uczelniach wyższych. Na terenie całego kraju, funkcjonuje ponad sto uniwersytetów, 55 akademii muzycznych i artystycznych, a także ponad 200 wyższych szkół zawodowych. Oferta kształcenia w Niemczech jest ogromna. Studenci mogą wybierać z ponad 16 tysięcy kierunków i aż 175 lokalizacji. Wiele z tych uczelni, nie wymaga znajomości języka niemieckiego, a daje możliwość studiowania w języku angielskim. System edukacji funkcjonuje tak samo, jak na terenie całej Unii Europejskiej, a co za tym idzie, także Polski. Młodych ludzi obowiązuje dwustopniowy model kształcenia, czyli studia licencjackie i magisterskie. Istnieje także możliwość wyboru studiów doktoranckich. Uniwersytety i uczelnie wyższe, przyciągają najlepszych studentów z całej Europy i świata. Wszystko za sprawą utytułowanej kadry i najwyższych standardów akademickich.

Studia w Berlinie – prestiż i wielkie możliwości

Mimo tego, że na terenie Niemiec zlokalizowanych jest prawie 300 uczelni wyższych, na specjalną uwagę zasługują te w Berlinie i Poczdamie. W stolicy Niemiec znajdują się cztery prestiżowe państwowe uniwersytety: Wolny Uniwersytet Berliński, Berliński Uniwersytet Techniczny, Uniwersytet Humboldtów w Berlinie oraz Uniwersytet Sztuk Pięknych. Do wyboru są także cztery uczelnie artystyczne, siedem szkół wyższych zawodowych, a także 30 uczelni prywatnych i ponad 70 instytucji badawczych poza uniwersytetami. Berlin to największe miasto w Niemczech, w którym mieszka ponad 3,5 mln ludzi, z czego około 15% mieszkańców, to cudzoziemcy. Co roku studiuje i pracuje tu około 200 000 osób z całego świata. Jest to serce polityczne kraju, siedziba wielu dużych korporacji i nowoczesnych firm. To także wielokulturowe miasto, które nigdy nie zasypia. Życiem tętni tu scena artystyczna i nocne życie, a jednocześnie zlokalizowane są tu wspaniałe muzea i teatry. Berlin, to zielone miasto z licznymi parkami i jeziorami, które daje możliwość odpoczynku od nauki i pracy.

Stolica Niemiec zapewnia świetne warunki do nauki, pracy, a także życia. Świetną reputacją w dziedzinie badań, cieszy się medycyna na Uniwersytecie Medycznym. To nowoczesna placówka, która pozwala studentom uczyć się pod okiem wybitnych profesorów z dziedziny medycyny. Inżynierowie mogą zdobywać doświadczenie w Wyższej Szkole Technicznej – jednej z największych tego typu placówek w całych Niemczech. Na szczególną uwagę zasługuje również kierunek studiów licencjackich – Robotyka Humanoidalna. Także prywatne uczelnie dają studentom ogromne możliwości, na co przykładem jest Code University. Władze placówki stawiają na wiedzę praktyczną i dają możliwość kształcenia na kierunkach takich jak: projektowanie interakcji, inżynieria oprogramowania i zarządzenie produktem.

Poczdam – miasto gdzie historia łączy się z nowoczesnością

Poczdam jest miastem z bogatą historią. Było niegdyś siedzibą królów, miastem garnizonowym, a także miejscem, gdzie odbyła się słynna konferencja poczdamska, na której ustalono powojenny podział Niemiec i Europy. Znajduje się we wschodniej części Republiki Niemieckiej i liczy około 175 tysięcy mieszkańców. Jest stolicą Brandenburgii, wchodzi również w skład obszaru metropolitalnego Berlin-Brandenburg. To oddalone o około 40 km od stolicy miasto, które mimo tego, że jest gospodarczym centrum regionu, daje mieszkańcom wytchnienie. Wszystko dzięki parkom i miejscom rekreacji, a także niesamowitym krajobrazem Branderburgii. Wyjątkowa architektura zieleni i liczne zabytki z listy UNESCO, przyciągają setki turystów, ale także studentów, którzy decydują się na studia w tym mieście.

Poczdam jest bowiem uznanym ośrodkiem akademickim i naukowym. Znajdują się tu aż trzy państwowe uczelnie wyższe oraz około 30 instytutów badawczych. To tu zlokalizowana jest największa w całym kraju uczelnia – Uniwersytet Poczdamski. Kształci ponad 20 tysięcy studentów rocznie, około 3 tys. z nich to cudzoziemcy. Poziom nauki potwierdzają wysokie miejsca na listach rankingowych wyższych uczelni, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. Studenci mogą wybierać kierunki na siedmiu wydziałach i studiować kilka lat, wziąć udział w wymianie międzyuczelnianej w ramach programu Erasmus lub skorzystać z programu partnerskiego z polską uczelnią (co oferuje na przykład Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie czy Uniwersytet Rzeszowski). Poczdam daje możliwość studiowania w międzynarodowym środowisku na wysokim poziomie, ale przy preferencyjnych kosztach utrzymania.

Gdzie mieszkać w Niemczech – mieszkanie czy akademik w Poczdamie?

Aby mieć możliwość legalnego studiowania i przebywania na terenie Niemiec, wymagane jest zgłoszenie pobytu w niemieckim urzędzie. Możliwe jest to tylko w przypadku, gdy student przedłoży zaświadczenie o zakwaterowaniu. Gdzie w takim razie zamieszkać, by warunki były preferencyjne? Berlin i Poczdam dzieli około 40 km i tylko 30 minut pociągiem. To nieduża odległość, która pozwala obniżyć koszty studiowania w Berlinie, dzięki zakwaterowaniu w Poczdamie. Tu studentom oferowane są miejsca w państwowych akademikach i to właśnie ta opcja jest najtańsza (około 200-300 Euro). Niestety, bardzo często standard życia jest niezbyt wysoki, a mnogość studentów uniemożliwia efektywną naukę. Można również wynająć mieszkanie, jednak jest to najdroższe rozwiązanie. Ta forma zakwaterowania daje jednak komfort życia na zdecydowanie wyższym poziomie. Aby obniżyć koszt wynajmu, można zdecydować się na wspólny wynajem ze znajomymi. Istnieje także trzecia możliwość – Basecamp, czyli prywatny akademik w Poczdamie. To pośrednie rozwiązanie w dobrej cenie, które daje dużo prywatności, ale jednocześnie skupia studentów, dzięki czemu kwitnie życie towarzyskie. Więcej informacji na temat prywatnego akademika znajdziesz także na stronie: https://basecampstudent.com/pl/lokalizacje/niemcy/potsdam/.

Basecamp – prywatny akademik Poczdam

Prywatny akademik w Poczdamie to rozwiązanie pośrednie między zwykłym akademikiem a mieszkaniem. To apartamenty, które zlokalizowane są w nowoczesnej okolicy, blisko węzła komunikacyjnego, co umożliwia swobodne podróżowanie między Poczdamem i Berlinem. To świetna propozycja dla studentów, którzy nie chcą rezygnować z życia studenckiego, możliwości jakie dają te miasta, ale jednocześnie nie przeznaczać znacznej części swojego budżetu na mieszkanie. Każdy z apartamentów w prywatnym akademiku w Poczdamie wyposażony jest w prywatną łazienkę oraz przestrzeń do nauki i spania. W takim pokoju może zamieszkać jedna osoba lub para. Studenci mają możliwość odcięcia się od zgiełku i wykorzystania prywatnej przestrzeni do nauki i odpoczynku. Jednocześnie, w budynku znajdują się funkcjonalne i dokładnie wyposażone kuchnie, a także strefy relaksu i rekreacji, gdzie można nawiązać relacje z innymi studentami.

Prywatny akademik w Poczdamie oferuje również takie udogodnienia jak wypożyczalnię rowerów, siłownię, pralnię i przestrzeń rekreacyjna, w której studenci znajdą między innymi kino. W ofercie Basecamp, dostępne są trzy typy pokoi. Pierwsza propozycja to Studio Base o powierzchni 22 metrów 2 z prywatną łazienką, a także aneksem kuchennym (590 Euro) lub bez (540 Euro) . Pokój jest w pełni umeblowany i funkcjonalny, w cenę akademika Poczdam wliczone są już rachunki oraz szybki Internet. Możliwe jest także wynajęcie tej przestrzeni przez dwie osoby, wiąże się to z kosztem dodatkowym w wysokości 200 Euro. W ofercie prywatnego akademika, znajduje się również trzecia opcja – Studio Large, o powierzchni 26 metrów2, w której znajduje się prywatna łazienka. Charakteryzuje się on większą powierzchnią oraz funkcjonalną kuchnią. Pokój ten mogą zamieszkiwać dwie osoby, będzie to więc idealne rozwiązanie dla par (650 Euro i dodatkowy koszt 200 Euro za drugą osobę).

Poczdamski prywatny akademik Basecamp to wyjątkowe miejsce dla studentów, w którym poczują się jak w domu. Twórcom projektu przyświecała idea przytulnego kąta. Młodzi ludzie mają swoją prywatną przestrzeń, mogą też korzystać z siłowni, wypożyczalni rowerów i spędzać czas z innymi mieszkańcami. W Basecamp pomyślano o wszystkim!