Apteczki pierwszej pomocy w szkole
Apteczki pierwszej pomocy w szkole to obowiązek. Został on określony w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i dotyczy zarówno oświatowych placówek publicznych, jak i niepublicznych. Zgodnie z ustawą apteczka powinna znajdować się w określonych pomieszczeniach: pokoju nauczycielskim, laboratoriach, pracowniach, warsztatach, pokoju nauczyciela wychowania fizycznego i kuchni. Co powinna się w niej zawierać? Sprawdźmy.
Co powinno znaleźć się w apteczce szkolnej?
Przede wszystkim do apteczki niezbędna będzie również instrukcja. To w niej — wszyscy, którzy będą potrzebować jej użyć — znajdą najpotrzebniejsze informacje dotyczące udzielania pierwszej pomocy. W apteczce szkolnej nie znajdziemy leków. Zatem po ewentualną pomoc w zakresie leczenia bólów brzucha, głowy i innych, należy wybrać się bezpośrednio do pielęgniarki szkolnej lub lekarza. Brak leków w apteczkach spowodowany jest ryzykiem wystąpienia reakcji niepożądanych na leki, szczególnie uczuleń.
W apteczce szkolnej znajdziemy głównie środki opatrunkowe i sanitarne.
Wśród nich znajdą się:
- rękawiczki lateksowe
- gaza jałowa 0,25 m2
- gaza jałowa 0,5 m2
- gaza jałowa 1 m2
- gazik jałowy nasączone płynem dezynfekcyjnym
- plaster z opatrunkiem
- plaster z opatrunkiem w rolce do ciecia
- plaster bez opatrunku
- bandaż dziany
- bandaż elastyczny
- nożyczki z zaokrąglonymi końcami
- koc termiczny, folia NRC
- chusta trójkątna
- sól fizjologiczna 0,9% w ampułce 10 ml
- maska do oddychania usta – usta
- agrafka
Przykładowe apteczki szkolne – http://www.narzedziak24.pl/ochrona-bezpieczenstwo/apteczki-pierwszej-pomocy.html
Wyżej przedstawiona lista zawiera rekomendowane artykuły, które powinny znaleźć się małej apteczce. Duża apteczka szkolna jest wzbogacona większą ilość różnych wielkości opatrunków i bandaży. Znajdziemy w niej również dodatkowo również aparat do płukania oka, latarkę czołową, młotek ratowniczy wraz z nożem do cięcia pasów, a czasem także kamizelkę odblaskową.
Obsługa apteczek pierwszej pomocy
W placówce powinna zostać wyznaczona osoba, która będzie zajmować się bieżącą obsługą apteczki. To jej zadaniem będzie sprawdzanie terminów ważności wyposażenia, uzupełnianie braków i kontrola przechowywania.