Preply przedstawia: Ciekawe źródła do nauki matematyki z domu
Nauka matematyki może być skuteczna i przyjemna zarazem. Bez presji i pośpiechu matematyka odsłania przed nami zupełnie inne oblicze, matematyki praktycznej. Źródeł do nauki matematyki jest wiele. W zależności od własnych preferencji możemy wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają pod kątem merytorycznym jak i wizualnym, graficznym. Często sięgamy po te materiały, które są dla nas atrakcyjne, sprawiają nam przyjemność.
Do takich właśnie należą gry komputerowe i planszowe o walorach edukacyjnych. Szereg gier logicznych doskonale ćwiczy nasze zdolności matematyczne kompletnie podświadomie, przez co ucząc się, ćwicząc nie odczuwamy wysiłku będąc przekonanym o spędzaniu czasu nie na nauce, ale na rozrywce.
Wśród gier logicznych doskonalących matematyczne umiejętności wymienić warto szachy, a także wieże Hanoi czy też sudoku. Gier i gierek matematycznych dla dzieci jest mnóstwo w portalach edukacyjnych jak gryonline.pl, poszkole.pl itp. W wielu niepozornych grach można wyćwiczyć przy okazji umiejętności niezbędne na matematyce. Czy to budując obiekty, czy gospodarując budżetem zawsze stykamy się z matematyką. Wbrew pozorom matematyce służyć może nawet tak banalna w swej konstrukcji gra jak Angry Birds. Mimo to warto zanim się wciągniemy w grę sprawdzić jej wartość edukacyjną, przemyśleć co uzyskamy grając właśnie w tę grę.
Oprócz gier istotne znaczenie mają również aplikacje mobilne o walorach edukacyjnych. Dostępne są zarówno aplikacje obliczeniowe, rozbudowane kalkulatory jak również aplikacje będące mini kursami matematyki na różnych poziomach. Te ostatnie są szczególnie interesujące. Na rynku jest ich bardzo dużo, różnią się metodą nauki jak i zawartością materiału. Formuła aplikacji jest podobna, celem jest nauka przy okazji, w każdej wolnej chwili czy to w podróży, kolejce do dentysty czy na spacerze bądź zakupach. Systematyczna praca z aplikacją zapewnia naukę w uporządkowany sposób według przygotowanego harmonogramu poznawania kolejno po sobie następujących zagadnień. Do każdej lekcji serwowane są ćwiczenia a po określonych partiach materiału testy sprawdzające.
Uzupełnieniem nauki poprzez aplikację jest współzawodnictwo i społeczność jaką tworzą użytkownicy aplikacji. W wielu aplikacjach możliwe jest ocenianie kolegów, czy też konkurowanie wynikami, a także monitoring postępów w nauce. Wielu osobom aplikacje mobilne pomagają w systematycznej nauce, dla innych są świetnym uzupełnieniem, a dla jeszcze innych stanowią idealne źródło wiedzy. Multimedialność aplikacji pozwala na dotarcie nie tylko do wzrokowców. Wykłady w wersji video, wykresy, prezentacje w ciekawej formie graficznej uatrakcyjniają treść i sprawiają, iż jest nam łatwiej i przyjemniej się uczyć.
Jednym ze źródeł wiedzy a jednocześnie sposobów na naukę matematyki w domu są korepetycje online. Bez wychodzenia z domu można uczyć się z dowolnie wybranym nauczycielem z całego świata. Profile korepetytorów udzielających korepetycji przez Skype znaleźć można bez trudu na tablicach ogłoszeniowych w sieci i nie tylko. To wygodny sposób nauczania. Indywidualny nauczyciel może nam dostarczyć wiedzy jakiej oczekujemy, sprawić byśmy ją zrozumieli i w należyty sposób opanowali. Korzystając z korepetycji przez Skype możemy zarówno uzupełnić swoją wiedzę matematyczną jak i rozszerzyć o dodatkowe informacje dotąd nieznane. To znacznie tańsze i wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu z korepetycjami stacjonarnymi. Atutem tej możliwości jest opcja wyboru renomowanych korepetytorów, najlepszych nauczycieli, do których dostęp lokalnie jest ograniczony i niemożliwy z uwagi na logistykę. Zalet korepetycji przy pomocy internetu jest bez liku, podobnie jak i zadowolonych użytkowników.
Ciekawym źródłem wiedzy z dziedziny matematyki są portale naukowe, czasopisma popularno naukowe jak również blogi internetowe. Co prawda blogi prowadzone są często amatorsko przez pasjonatów matematyki i nie są autoryzowanymi źródłami wiedzy, to zawierają nie rzadko sporą część materiałów przydatnych w procesie nauczania matematyki na wszystkich poziomach zaawansowania. Wiele blogów, zwłaszcza anglojęzycznych dostarcza wiedzy z pierwszej ręki, wielu pomysłów i inspiracji do nauki. Rozmaite rozważania i rozwiązania są kopalnią wiedzy dla uczniów i początkujących matematyków.
Dodatkowo blogi skupiają wokół siebie określoną społeczność. To okazja do poznania ciekawych osób, nawiązania kontaktów i relacji, a także wymiany opinii, swoich doświadczeń. Ogromnym ułatwieniem są biblioteki online umożliwiające wypożyczenie pozycji naukowych w wersji elektronicznej pod postacią e-booka. Dzięki tej opcji nie musimy pokonywać kilometrów do biblioteki, wystarczy online skorzystać z wypożyczenia. To doskonałe źródło wiedzy dla studentów, maturzystów którzy pisząc swoją pracę zaliczeniową, magisterską potrzebują skorzystać ze źródeł naukowych niedostępnych w Polsce czy lokalnie w uczelnianej bibliotece – dodaje Marcin z Preply, która oferuje korepetycje z matematyki w Warszawie i wielu innych miastach w Polsce.
Alternatywą dla blogów są fora internetowe oraz grupy dyskusyjne. Na polskim rynku jest ich sporo, jednakże znając angielski możemy dołączyć do bardziej zaawansowanych grup społecznościowych naukowców, doktorantów i matematyków. Fora, Facebook czy GoldenLine to również źródła wiedzy dla początkujących, pasjonatów, którzy poszukują kontaktu z innymi osobami równie zainteresowanymi matematyką, nauka matematyki. Dzięki społecznościom internetowym niezależnie od miejsca zamieszkania, a nawet narodowości możemy pozyskać kompana do wspólnej nauki. Warto dodać iż internetowe znajomości mogą być doskonałą motywacją do nauki jak również służyć konsultacji problemów.
Innym interesującym źródłem wiadomości dedykowanym w szczególności uczniom, dzieciom i młodzieży są portale stricte edukacyjne zapewniające szereg zestawów ćwiczeniowych, dostęp do tabel matematycznych, wykładów. W dość zorganizowany i kompleksowy sposób działają platformy e-learningu, które dostarczają pełen wachlarz pomocy do nauki, z których można wybrać te najbardziej nam potrzebne i najwygodniejsze w użyciu. Internetowe kursy z matematyki to dość często spotykana oferta, z której korzystają uczniowie i studenci.
Na poziomie podstawowym matematyki można uczyć się po prostu żyjąc, czy to bawiąc się klockami czy gotując, bądź idąc na zakupy. Pomysłów na różnorodne zabawy z dziećmi z matematyką w tle jest w sieci całe mnóstwo. Głównie umieszczane są na blogach parentingowych oraz stronach internetowych poświęconych edukacji wczesnoszkolnej. Często w niecodzienny sposób można nauczyć dziecko matematyki w o wiele szerszym zakresie niżeli z książki, podręcznika szkolnego. To poprzez aktywność i praktykę, dostrzeżenie pożyteczności liczenia procentów, ułamków dziecko najszybciej matematykę zrozumie i pokocha. W sieci prezentowane są rozmaite zabawy i gry wyzwalające potrzebę zdobywania wiedzy matematycznej, rozwijania się w kierunkach ścisłych. Bazując na wewnętrznej potrzebie odkrywania świata można dzieci nauczyć nie tylko podstaw matematyki, ale o wiele więcej.
To z jakiego źródła skorzystamy zależy od wielu czynników, jednak zawsze należy pamiętać by kierować się własnymi preferencjami i sprawdzonymi opiniami. Przed wykorzystaniem źródła zawsze warto sprawdzić na ile jest ono wiarygodne. Zaletą sieci jest to, że większość źródeł jest całkowicie bezpłatnych i łatwo osiągalnych. Bezwzględnie nauka matematyki jest warta wysiłku, jak i godna polecenia z uwagi na jej praktyczne wykorzystanie w życiu codziennym, zawodowym.
Autor: Preply Polska, korepetycje z fizyki i nie tylko! Zapraszamy do Preply.com