E-commerce B2B – czym jest i dlaczego warto prowadzić taki sektor?
Internet stał się narzędziem, bez którego ciężko wyobrazić sobie dzisiaj sprawną komunikację i wymianę informacji. Nie da się ukryć, że coraz częściej wykonujemy w ten sposób różnego rodzaju transakcje i szukamy produktów. Z tego względu, regularnie rośnie liczba przedsiębiorców, decydujących się na spróbowanie swoich sił w prowadzeniu wirtualnej działalności.
Sprzedaż B2B online – czy to już norma?
Czy takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w przypadku prowadzenia sklepu dla klientów indywidualnych? Okazuje się, że nie. Przedsiębiorstwa generujące zyski ze współpracy wyłącznie z innymi firmami, również mogą czerpać korzyści i promować się w sieci. Kluczowe jest natomiast dobre podejście. Poniżej, postaramy się trochę opowiedzieć o platformach B2B i określić, jakie zalety posiadają te systemy.
Niegdyś współpraca między korporacjami odbywała się na zasadzie ważnych spotkań osobistych bądź połączeń telefonicznych. Dziś jedynie mały procent osób powiela tę praktykę, a wszystko przeniosło się do wirtualnej rzeczywistości. Aktualnie, istnieją systemy umożliwiające wgląd na przebieg współpracy każdej ze stron. Ponadto, dość mocno wpływa to na oszczędność czasu i wszystkich kosztów, które właściciele musieliby ponieść, ażeby zjawić się na spotkaniu.
Internetowa współpraca na zasadzie B2B rządzi się innymi prawami, aniżeli zwykły sklep online. Niemniej jednak, podobnie należy troszczyć się o kwestie związane z wyglądem strony, jej funkcjonalnością oraz całym marketingiem internetowym.
Czym jest platforma B2B?
Platforma B2B to po prostu system internetowy, oparty na różnego rodzaju CMS’ach. Najczęściej wykorzystywanym oprogramowaniem do zarządzania treścią przy przedsiębiorstwach internetowych jest PrestaShop.
Omawiane systemy mają na celu głównie zapewnienie odpowiedniej komunikacji pomiędzy przedsiębiorcą, a jego kontrahentem. Co więcej, opcje w nich zawarte umożliwiają zarządzanie działaniami logistycznymi, marketingowymi czy sprzedażowymi. Najprościej mówiąc, jest to narzędzie, na którym wszystkie opcje i całe centrum zarządzania znajdują się w jednym miejscu.
Czynność, jaką jest wdrożenie platformy b2b wymaga działań specjalistów. To właśnie oni zajmują się stworzeniem strony internetowej kompatybilnej z platformą, jej hostingiem i utrzymywaniem. My natomiast jako właściciele, po skończeniu prac wdrażających, uzyskujemy pełne prawa do platformy i możliwości jej modyfikacji.
Jakie funkcje zapewniają platformy B2B?
Ilość dostępnych funkcji w panelu zarządzania jest zależna przede wszystkim od naszych oczekiwań. Mogą znajdować się tam podstawowe informacje odnośnie kontrahentów, zamówień i wysyłek, ale także wszystkie dane analityczne w temacie wejścia na stronę.
Cała platforma może być podzielona na kilka działów obsługi, m.in. logistyka, marketing, raporty czy administracja. Osoby zatrudnione z poszczególnych działów mogą w ten sposób sprawnie wymieniać się informacjami, co zapobiega pojawianiu się dziur i nieporozumień.
Podsumowując, platforma B2B funkcjonuje nieco inaczej niż standardowy sklep internetowy. Skupiając się wyłącznie na kontraktach z powiązanymi firmami, istotna jest dobra komunikacja i łatwa wymiana danych. Sklepy internetowe dla zwykłych klientów także posiadają podobne panele określane jako B2C, jednak w tym przypadku cały system wygląda zupełnie inaczej.