Aleksander Fredro: Hrabia o wielu talentach
Aleksander Fredro to jeden z najwybitniejszych polskich dramaturgów komediopisarzy. Fakt niezwykłej popularności jego utworów zakrawa na fenomen, ponieważ tworzył w epoce romantyzmu, kiedy cała literatura wydawała się być podporządkowana sprawie narodowej, o której wypadało mówić jedynie w sposób poważny i patetyczny. Fredro jednak nie zważał na mody i tendencje – wierny literaturze oświeceniowej pisał komedie oraz satyryczne wiersze i poematy. Oto kilka ciekawostek o Aleksandrze Fredrze.
Nie tylko komediopisarz
Aleksander Fredro kojarzony jest głównie ze swojego dorobku literackiego, lecz jego życie było dużo bogatsze. Był bowiem w swoim życiu żołnierzem napoleońskim, członkiem loży masońskiej, odznaczonym Krzyżem Virtuti Militari, a także gospodarzem ziemskim, który z powodzeniem pomnożył majątek odziedziczony po ojcu. W dodatku większość z tych rzeczy Fredro osiągnął przed ukończeniem dwudziestego szóstego roku życia. Później był jeszcze członkiem wielu towarzystw i gremiów działających w dziedzinach rolniczych i społecznych, a także posłem Sejmu Krajowego. Literaturą zajął się dopiero, kiedy postanowił się ustatkować.
Fredro sfilmowany
Dwie najsłynniejsze komedie Fredry zostały przeniesione na ekran kinowy. Chodzi oczywiście o Śluby panieńskie i Zemstę, z czego dużo więcej zainteresowania wzbudził ten drugi film (chronologicznie wcześniejszy). Był on bowiem wyreżyserowany przez samego Andrzeja Wajdę, a obsada była iście gwiazdorska: Cześnik odegrany został przez Janusza Gajosa, Papkin przez Romana Polańskiego, Rejent Milczek przez Andrzeja Seweryna. W pozostałych rolach można było zobaczyć Katarzynę Figurę, Daniela Olbrychskiego, czy Agatę Buzek.
Najwytrwalszy z literatów
Powszechna opinia o artystach, zwłaszcza literatach i zwłaszcza tych tworzących w epoce romantyzmu głosi, że byli oni kobieciarzami i w w kwestiach damsko-męskich postępowali bardzo beztrosko i nieodpowiedzialnie. Ta opinia w zupełności nie pasuje do hrabiego Aleksandra Fredry, który o rękę swojej ukochanej, Zofii Jabłonowskiej, starał się przez jedenaście lat. Zofia musiała bowiem najpierw uzyskać rozwód od swojego poprzedniego męża, a sam Fredro musiał zdobyć przychylność jej rodziny. Para w końcu pobrała się w 1828 roku.
Niełatwe dzieciństwo
Aleksander był jednym z dziewięciorga dzieci państwa Fredrów, toteż na pewno nie cieszył się rodzicami na wyłączność. W dodatku rodzinę spotkała tragedia, kiedy młody pisarz miał trzynaście lat, spłonął dwór, w którym mieszkali, a w pożarze zginęła jego matka, Marianna. Fredro nigdy nie odebrał również regularnego wykształcenia, nauki pobierał w domu, nigdy nie chodził do szkoły. Mimo braku formalnego wykształcenia, był w późniejszych latach członkiem wielu organizacji naukowych.
Odznaczenia
Hrabia Aleksander Fredro ze względu na swoją szeroko zakrojoną działalność na wielu polach, był laureatem wielu nagród, medali i orderów. Został honorowym obywatelem miasta Lwowa, w którym się urodził i na rzecz którego działał w dorosłym życiu. Oprócz wspomnianego już Virtuti Militari, otrzymał również w różnych okresach swojego życia Wielki Krzyż Orderu Franciszka Józefa, a także Medal Świętej Heleny.
Koniec i dziedzictwo
Hrabia Aleksander Fredro zmarł w 1876 roku przeżywszy osiemdziesiąt trzy lata. Został pochowany w kościele w miejscowości Rudki, niedaleko rodzinnego Lwowa. Miał dwójkę dzieci, z a jego syn również wybrał drogę komediopisarstwa, lecz nie osiągnął w tej sztuce poziomu swojego ojca. Dzieła Fredry seniora do dziś stanowią kanon lektur szkolnych.
Źródło: https://zinterpretuj.pl/