Korepetycje z matematyki – gdy potrzebna jest powtórka przed klasówką lub egzaminem -

Korepetycje z matematyki – gdy potrzebna jest powtórka przed klasówką lub egzaminem

Korepetycje z matematyki

O matematyce często mówi się, że to przedmiot, który albo się kocha, albo nienawidzi. I choć każdy w szkole musi się z nią zmierzyć, nie wszyscy równie dobrze radzą sobie z algebrą, trygonometrią czy chociażby geometrią. Na szczęście wszystkie te braki można uzupełnić, korzystając z prywatnych lekcji matematyki. Jak się do nich przygotować oraz jak wybrać najlepszego nauczyciela? Zobacz!

Matematyka to przedmiot szkolny, z którym każdy uczeń do czynienia już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dzieci uczą się go przez wszystkie etapy swojej edukacji aż do samej matury. W polskim systemie edukacji od 2010 roku matematyka jest obowiązkowym przedmiotem na egzaminie dojrzałości. Warto więc zadbać o indywidualny plan nauczania jak najszybciej, by pomóc uczniowi uzupełnić zaległości, zrozumieć trudne tematy, poprawić oceny czy przygotować się do egzaminów i sprawdzianów.

Dla kogo korepetycje z matematyki?

Korepetycje to prywatne lekcje uzupełniające braki w wiadomościach ucznia. Zwykle odbywają się w tzw. systemie jeden na jeden, czyli nauczyciel i uczeń. Bardzo rzadko uczniowie decydują się na korepetycje w parach, a to dlatego, że istotną tych prywatnych lekcji jest ustalenie, jakie zaległości ma uczeń a następnie praca w indywidualnym tempie. Na każdych zajęciach nauczyciel ma też sprawdzać, jak dziecko przyswoiło nowy temat i czy nie trzeba mu ponownie wytłumaczyć jakiegoś zagadnienia.

Z indywidualnych lekcji może korzystać każdy. Uczniowie szkoły podstawowej najczęściej pobierają prywatne nauki w ostatnich latach, by dobrze przygotować się do egzaminu ośmioklasisty. W szkole średniej młodzież pobiera korepetycje czasami już od samego początku. Z prywatnych lekcji chętnie korzystają również studenci na każdym etapie swojej edukacji. Toteż, jeśli się zastanawiasz, kto może pobierać korepetycje z matematyki – królowej nauk – odpowiedź jest jedna: każdy!

Jak wybrać odpowiedniego nauczyciela?

Korepetycje matematyka mogą okazać się przydatne, kiedy oceny ucznia w ostatnim czasie znacznie się pogorszyło. Ale trzeba pamiętać, że matematyka to przedmiot, który trzeba umieć wykładać. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedniego nauczyciela. Przed pierwszą lekcją warto sprawdzić, jakie wykształcenie i doświadczenie ma korepetytor. Czy pracował już z dziećmi w podobnym wieku. Studentowi z pewnością najlepiej pomoże osoba z tytułem naukowym, który będzie gwarantem jej wysokiego poziomu nauczania.

Przy wyborze nauczyciela warto kierować się opiniami innych. Najlepiej zapytać znajomych albo poszukać komentarzy na temat nauczyciela w Internecie. Dobrym źródłem opinii są media społecznościowe, fora internetowe i oczywiście portale zrzeszające korepetytorów. Warto też dowiedz się, czy nauczyciel faktycznie potrafi przekazać wiedzę, jakimi metodami pracuje, czy jest praktykiem oraz czy zna bieżące wymagania egzaminacyjne. To ostatnie jest bardzo ważne, jeśli korepetytor ma pomóc w przygotowaniu do matury.

A może korepetycje online? Jaką formę lepiej wybrać?

Wiele osób uważa, że korepetycje powinny odbywać się jedynie stacjonarnie. W końcu wspólne rozwiązywanie zadań, pokazywanie prezentacji czy przykładów wykresów jest niezwykle ważne w sukcesywnym nauczaniu. Na szczęście nauczyciele dysponują szeregiem programów dydaktycznych, które umożliwiają im zdalną naukę, a dzięki kamerkom internetowym oraz tzw. dzieleniu ekranu, z łatwością mogą zaprezentować uczniowi wszystko to, co podczas stacjonarnych lekcji.

Zajęcia online są wygodniejsze, często też tańsze. Nie wymagają od żadnej ze stron poświęcenia dodatkowego czasu na dojazdy. A dzieci, które nie czują się komfortowo w obcym środowisku, korepetycje na odległość pokochają za poczucie bezpieczeństwa. Nauka w domowym zaciszu będzie dla nich o wiele przyjemniejsza. Docenią ją również studenci potrzebujący szybkiej (często nawet jednorazowej) powtórki przed egzaminem oraz osoby, które z uwagi na tryb pracy chcą korzystać z korepetycji np. późnymi wieczorami lub wcześnie rano.

Jak przygotować się do korepetycji z matematyki?

Uczeń w zasadzie nie musi się specjalnie przygotowywać do korepetycji. Ważne jest tylko to, by przed pierwszym spotkaniem z nauczycielem przekazał mu zakres materiału, który będą razem ćwiczyć. Korepetytorowi przyda się też informacja, z jakich książek uczeń korzysta w szkole. Jeśli to możliwe, warto pokazać mu zeszyty i oczywiście powiedz dokładnie, gdzie leży problem oraz jakie partie materiału sprawiają dziecku największą trudność.

Korepetycje z matematyki będą miały sens tylko wtedy, gdy uczeń będzie podchodził do nich racjonalnie. Ważne jest również przygotowanie dziecka w domu. Należy mu wytłumaczyć, że nauczyciel jest w tym czasie wyłącznie do jego dyspozycji, że nie może bać się dopytywać lub prosić o wytłumaczenie czegoś jeszcze raz. Warto także powiedzieć, że uczeń nie może się wstydzić, jeśli czegoś nie rozumie. Kiedy bowiem jeden temat zostanie niewyjaśniony, w przyszłości może się okazać, że będzie on miał wpływ na inny. Złota zasada korepetycji brzmi: kto pyta, nie błądzi!

W Internecie możesz znaleźć miejsca z profilem odpowiednich nauczycieli. Podejrzysz oceny wystawione przez inne osoby, przejrzysz indywidualne preferencje nauczającego i co ważne dowiesz się, jakie i jak długie ma doświadczenie.

Profil kandydata wsparty takimi informacjami to ogromne źródło wiedzy, która na pewno przyniesie korzystne rezultaty.

Pamiętaj, że korepetycje z matematyki to także świetna przygoda, ale ważne, by podejść do niej z głową. Poszukaj dobrego nauczyciela, zanim stracisz swoją motywację do działania!