Jak sprawić, aby nasze szkolenia były bardziej efektywne?
Edukacja i poszerzanie portfolio swoich umiejętności na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy jest podstawą sukcesu. Jednak uczestnicy wielu nawet renomowanych szkoleń i kursów coraz częściej narzekają na to, że są one po prostu nieefektywne. Skąd się to zatem bierze? Czy szkolenia muszą być albo nudne, albo nastawione na interesującą formę, która zabiera pole aspektom merytorycznym? Jak sprawić, aby nasze szkolenia były bardziej efektywne?
Co wpływa na efektywność szkolenia?
Nauka nie jest procesem jednostronnym, ale relacyjnym. Dlatego efektywność szkolenia zależy od dwóch stron: prowadzącego (lub prowadzących) oraz uczestników. Z oczywistych powodów jednak odpowiedzialność za rezultaty spoczywa na tych pierwszych. Na szczęście organizatorzy szkoleń nie pozostają bez możliwości, ponieważ na szereg sposobów mogą zwiększać efektywność swojej pracy. Jak sprawić, aby nasze szkolenia były bardziej efektywne?
Na efektywność szkolenia w dużym stopniu wpływają czynniki miękkie. Zaliczamy do nich między innymi:
- sposób przedstawiania danych – korzystanie z prezentacji multimedialnej i innych pomocy dydaktycznych,
- sposób prowadzenia szkolenia – szkolenie przeprowadzane “na żywo”, szkolenie online, rodzaj budynku, sposób organizacji połączenia internetowego,
- umiejętności interpersonalne prowadzących – pod tym względem przede wszystkim znaczenie ma zdolność do przekazania wartościowej wiedzy w atrakcyjny sposób,
- wyposażenie praktyczne kursantów – wszelkiego rodzaju materiały pomocnicze, np. notesy, teczki i skoroszyty. Świetne notatniki tego typu, dedykowane do nietuzinkowych szkoleń możemy znaleźć na stronie Drukarni Online – https://www.drukarniaonline.pl/product/print/1730/notesy Dzięki takiemu rozwiązaniu zapewnimy uczestnikom możliwość robienia własnych notatek i później ich odświeżania, zawsze w obecności logo naszej firmy.
Identyfikacja wizualna szkolenia – coś o czym nie zawsze pamiętamy
Profesjonalnie zorganizowane szkolenie to podstawa sukcesu. Sposób organizacji również przekłada się na efektywność uczenia się. Dlatego szkolenia powinny odbywać w dogodnych terminach i warunkach, w zależności od rodzaju z odpowiednim zapleczem kateringowym. Z tego powodu też warto zwrócić uwagę na wyposażenie miejsca, w którym będzie odbywało się spotkanie. Coraz częściej odchodzi się od standardowych krzeseł i stołów, zastępując je minimalistycznym i wygodniejszymi alternatywami. Uczestnicy powinni być też wyposażeni we wszystko, co pomoże im w komfortowy sposób uczestniczyć w zajęciach.
Nawet szczegóły warto potraktować poważnie, ponieważ wpływają one na to, jak inni odbierają szkolenie, jego przygotowanie i poziom profesjonalizmu. Polecanym rozwiązaniem jest wcześniejsze przygotowanie spersonalizowanych gadżetów firmowych, które będą służyły też do identyfikacji wizualnej.
Więcej wskazówek na temat organizacji doskonałego szkolenia znajdziecie klikając tutaj.
Patrzmy holistycznie, nie materialistycznie
Kubki, notesy, długopisy i teczki na dokumenty to drobne dodatki, ale gdy wyposażymy w nie wszystkich uczestników szkolenia, staną się nagle potężną siłą wpływającą na brand całego spotkania. Takie detale pozytywnie wpłyną na ocenę uczestników, którzy z pewnością dostrzegą starania organizatorów. Prelegentom natomiast pozwolą poczuć się bardziej komfortowo, co także przekłada się na to, czy szkolenie jest nudne, czy wręcz porywające!