Jak dobrać okulary korekcyjne dla dzieci?
U coraz większej liczby osób diagnozuje się wadę wzroku – niestety najmłodsi nie są wyjątkiem. Na szczęście w salonach optycznych znajdziemy modele okularów, które będą wygodne i zapewnią dziecku doskonałe widzenie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybierać okulary dla dzieci, czytaj dalej!
Zdiagnozowanie wady wzroku u dziecka często wiąże się z emocjami u rodzica – zwłaszcza, kiedy wada okazuje się dużą. Starsze dzieci – przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej – także czasem reagują negatywnie i nie chcą nosić okularów z obawy przed komentarzami kolegów i koleżanek. Dlatego bardzo ważne, by znaleźć salon, w którym doświadczeni optycy i optometryści przeprowadzą badania oraz cierpliwie podejdą do wyboru idealnej pary okularów. Dlaczego to takie istotne? Kiedy wybieramy okulary dla dzieci, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów, zarówno w wyborze soczewek okularowych, jak i oprawek.
Wybieramy szkła korekcyjne dla dziecka
Okulary dla dzieci to przedmiot, który jest narażony na uszkodzenia, a przy tym będzie często użytkowany, dlatego musi odznaczać się trwałością. Warto zapytać optyka o trwałe soczewki, np. z dodatkowym utwardzeniem, dzięki któremu soczewki mniej się rysują i są mniej podatne na uszkodzenia. Podstawą powinna być powłoka antyrefleksyjna, która poprawia jakość widzenia i niweluje błyski oraz odbicia. Jeśli dziecko spędza czas przed telewizorem lub komputerem – co obecnie wydaje się nieuniknione – warto dodatkowo wyposażyć soczewki w filtr światła niebieskiego, dzięki któremu oczy mniej się męczą, a użytkownik okularów może liczyć na zwiększoną koncentrację i lepszy sen.
Zwróćmy też uwagę na dwa aspekty, które czasem są pomijane: wybierajmy małe średnice soczewek, a w przypadku dużej wady, która wymaga grubszych szkieł, dopłaćmy za opcję wycienienia soczewki. W ten sposób zmniejszymy jej wagę i poprawimy estetykę okularów.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze oprawki?
Podczas wybierania oprawek warto brać pod uwagę zdanie dziecka. To ono będzie nosiło okulary i jeśli oprawki mu się spodobają, jest większa szansa, że szybko przyzwyczai się do ich noszenia. W trakcie przymiarek zwróćmy uwagę na kilka ważnych elementów:
- Materiał – niech będzie przyjemny w dotyku i odporny na uszkodzenia, a przy okazji lekki i hipoalergiczny. W okularach dla dzieci ze strony EyeWear24.pl chętniej wykorzystywany jest plastik niż metal, ze względu na lepsze dopasowanie w miejscu, gdzie oprawka styka się z nosem dziecka. Popularnymi, dobrymi jakościowo materiałami do wykonywania oprawek dla najmłodszych jest polieteroimid Ultem oraz grilamid TR-90, a dla bardzo małych dzieci stosuje się oprawki silikonowe.
- Mostek – warto zadbać o to, by znajdował się pośrodku wysokości soczewki, dzięki czemu dziecko nie będzie spoglądało znad okularów, a soczewki korygujące spełnią swoje zadanie.
- Kolorystyka – kolorowe oprawki zwykle są bardziej atrakcyjne dla dzieci, mogą także przypominać o ulubionych bajkach. Nie zawsze różowe oprawki będą dobre dla dziewczynki, a niebieskie dla chłopca. Wybór koloru warto pozostawić dziecku, by poczuło, że to także jego decyzja i szybciej zaakceptowało konieczność noszenia okularów.
- Komfort noszenia – dzieciom, zwłaszcza młodszym, trudno ocenić, czy dana para okularów jest wygodna. Postarajmy się ocenić (z pomocą optyka), czy okulary leżą stabilnie i nie przesuwają się podczas ruchu, a także czy nanośniki dobrze przylegają (to szczególnie ważne w przypadku opraw z tworzyw sztucznych, gdzie nie ma możliwości regulacji).
- Zawiasy – to część oprawki szczególnie podatna na uszkodzenia. Możemy wybrać metalowe zawiasy typu flex, które umożliwiają lekkie odgięcie, gdy są w pozycji otwartej, ciekawym rozwiązaniem są zawiasy w systemie 180 stopni. Istnieją także okulary dla dzieci pozbawione zawiasów, w których ruchoma część jest wykonana z tworzywa sztucznego, które umożliwia odchylanie go.
- Dodatkowe rozwiązania – w salonach optycznych znajdziemy akcesoria, które sprawią, że korzystanie z okularów będzie jeszcze bardziej komfortowe. Dla aktywnych fizycznie dzieci dobrym pomysłem jest zakup oprawek z dołączoną w zestawie gumką lub opaską neoprenową – te elementy stabilnie utrzymują okulary na twarzy w czasie ruchu. Niektóre okulary są dostępne razem z nakładką przeciwsłoneczną przyczepianą na magnes, jednak to delikatny, podatny na zarysowania element, więc warto go wybrać raczej dla starszych lub spokojniejszych dzieci.
Pamiętajmy, że wada wzroku może się zmieniać i powinniśmy zabierać dziecko na regularne kontrole, by w razie potrzeby zmienić szkła na takie o słabszych lub mocniejszych mocach. Regularnie sprawdzajmy także, czy oprawka nadal pasuje i nie zrobiła się zbyt mała, ponieważ ma to wpływ nie tylko na komfort, ale także na jakość widzenia oraz postrzeganie przez rówieśników.