W konwencji filmu szpiegowskiego
Podsłuchy, pluskwy, obserwacje czy też śledzenie i zdjęcia robione z ukrycia kojarzą nam się niewątpliwie z filmami szpiegowskimi i detektywistycznymi. Oczywiście technologia pędzi do przodu i także w tej materii można się spodziewać coraz mniejszych i coraz bardziej zaawansowanych urządzeń, aplikacji czy też systemów. Praktyka pokazuje jednak, że tego typu sprzęty nie są tylko i wyłącznie filmową domeną i coraz częściej wykorzystywane są na co dzień.
Podsłuch w komórce
Najczęściej podsłuch na telefon jest zakładany obecnie w smartfonach. Oczywiście wynika to z faktu, że z takich urządzeń po prostu najczęściej korzystamy. Co istotne, jak pokazują liczne przykłady, nie mamy świadomości różnego rodzaju zagrożeń. Tymczasem w bardzo prosty sposób https://www.youtube.com/watch?v=56PjE6TuuZA można sprawdzić, czy nasz telefon jest wolny od podsłuchów.
Aplikacje i urządzenia
Jeszcze kilka lat temu pewnym pomysłem na to, by ustrzec się podsłuchu na telefonie był zakup karty prepaid, a tym samym używanie zarejestrowanego urządzenia. Taki zabieg powodował również, że ciężko było urządzenie namierzyć, choć oczywiście było to możliwe. Po zmianie przepisów anonimowość w sieci się zmniejszyła, a i tak warto wiedzieć, że dla specjalistów w dziedzinie nie ma przeszkód. Podsłuch telefonu może mieć formę aplikacji lub mikrourządzeń czy specjalnych programów, które są w stanie sprawić, że rozmowy, wiadomości czy też poufne dane będą obiektem kradzieży. Ochronie powinny więc podlegać zarówno prywatne, jak i firmowe telefony.
Technologia na wyciągnięcie ręki
Jeśli ktoś się interesuje tym, jak założyć podsłuch na telefon, już wie, że na tego typu działanie nie potrzeba wcale specjalnych pozwoleń. Oczywiście nie mówimy tu o technologii dostępnej tylko dla służb takich jak na przykład policja, ABW, CBA. Miniaturowy podsłuch telefonu może zostać zainstalowany na przykład w baterii. Tak można na przykład rejestrować prowadzone rozmowy. Poza tym wykorzystywane są rozmowy i wiadomości tekstowe poprzez powielenie BTS-a. Warto pamiętać, że nie wie o takim podsłuchu ani właściciel telefonu, ani operator.
Jednym z najpopularniejszych podsłuchów rozmów jest wykorzystanie programy szpiegującego typu Spytap. Ta aplikacja przechwytuje wszystkie aktywności, jakie wykonujemy za pomocą telefonu. Poza tym może również rejestrować to wszystko, co się wokół smartfona dzieje. Program ma określoną czułość i przechwytuje na przykład rozmowy w odległości kilku metrów od aparatu. Działanie oparte jest na uruchomieniu numeru uprzywilejowanego, a tym samym włączony zostaje mikrofon zewnętrzny bez wiedzy właściciela oczywiście. To działa nawet wtedy, gdy telefon jest wyłączony.