Jakie maszyny do czyszczenia i mycia podłogi sportowej? Odpowiadamy!

Jakie maszyny do czyszczenia i mycia podłogi sportowej? Odpowiadamy!

czyszczenie podłogi sportowej

Hala sportowa to obiekt, który odznacza się dużym zapotrzebowaniem na regularne czyszczenie podłogi. Skąd to wynika? W trakcie dnia, z sali korzysta olbrzymia ilość osób, które uprawiają rozmaite dyscypliny sportowe. Sprzyja to pozostawianiu błota, kurzu, piasku, ale także rysowaniu parkietu. Brak odpowiedniej pielęgnacji podłogi może prowadzić do wielu niepowołanych zjawisk, jak np. zwiększona podatność na poślizg, który może stać się przyczyna kontuzji, czy po prostu sytuacja staje się taka pożywką do przenoszenia różnego rodzaju zarazków, bakterii i alergenów. Bezpieczeństwo i odpowiednią pielęgnację może zapewnić jedynie profesjonalna maszyna do mycia podłogi sportowej.

Dlaczego mycie podłogi w hali jest tak istotne?

Parkiet hali sportowej to inwestycja, która pochłania niemałe nakłady finansowe. To czynnik, który sprawia, że warto dbać o podłogę. Jest ona przecież ciągle eksploatowana. Szybkie zrywy sportowców przyczyniają się do rysowania powłoki parkietu. Brak regularnego usuwania pierwszych rysek, może doprowadzić do głębokiego ścierania, a tym samym niszczenia parkietu. Gromadzący się brud działa także niekorzystnie na żywotność kolorystyki parkietu, a dodatkowo sprawia, że traci on swoją przyczepność, co w sposób bardzo negatywny przekłada się na wygodę uprawiania sportu. Jedynie regularne usuwanie rysek i zabrudzeń zapewnia wieloletnią żywotność.

Zobacz poradnik: https://multi-matic.pl/maszyna-do-mycia-podlogi-sportowej/

Specyfika hali

Parkiet hali gimnastycznej wymaga codziennej pielęgnacji, nawet jeśli z sali nikt nie korzystał. To żelazna zasada dbania o tego typu powierzchnię, z której jednak nie każdy zdaje sobie sprawę. Wielu pracowników wychodzi z założenia, że skoro podłoga była myta, a później nikt na niej nie ćwiczył, to nie muszą ponawiać tej czynności. To błędne założenie. Parkiet w hali gimnastycznej powinien być czyszczony codziennie rano, bez względu na częstotliwość użytkowania sali.

Dodatkowo, w miarę możliwości warto czyścić podłogę po skończonym przez zawodników treningu. Dlaczego należy czyścić parkiet codziennie, nawet jeśli od ostatniego sprzątania nie był użytkowany? Pył, kurz i brud osadza się nie tylko na parkiecie podczas jego użytkowania, ale także unosi się w powietrzu, po czym po pewnym czasie opada. A brud i kurz działa jak papier ścierny.

Kiedy opadnie na podłogę i zaczniemy po nim stąpać, przyczynimy się do niszczenia struktury powłoki parkietu, znacznie osłabiając jego przyczepność, a jest to cecha, która zapewnia zawodnikom możliwość przeprowadzenia treningu w normalnych warunkach oraz gwarantuje bezpieczeństwo. Dodatkowy problem pojawia się w starszych obiektach, w których system wentylacji, nie działa już tak, jak powinien. Można wtedy zazwyczaj dostrzec osadzający się kurz w pobliżu krokwi, wentylatorów czy systemu oświetlenia LED. W takich obiektach, zapotrzebowanie na regularne czyszczenie jest oczywiście jeszcze większe.

Tradycyjne metody walki z kurzem

czyszczenie podłogi w hali sportowej

Ilość wnoszonego kurzu i pyłu można minimalizować. Jest to pożądane szczególnie w obiektach ze słabo działającą wentylacją, która przyczynia się do osadzania się kurzu wewnątrz hali. Jedną z najstarszych tradycyjnych metod ograniczania przenoszenia się kurzu są specjalne maty do butów, które lokuje się przed wejściami do poszczególnych pomieszczeń.

Pamiętać należy jednak o ich regularnym odkurzaniu. Wycieraczki takie potrafią powstrzymać pewną część brudu wnoszonego do środka obiektu, jednak nie likwidują całkowicie problemu. Ich działanie ma charakter raczej delikatnie minimalizujący zagrożenie, nie zaś likwidujący. W dalszym ciągu zachodzi potrzeba regularnego mycia parkietu.

I krok pielęgnacji parkietu – prace na sucho

Regularne czyszczenie parkietu składa się z kilku kroków. Rozpoczęcie konserwacji od przejścia do czyszczenia na mokro, nie rozwiąże problemu. Piasek i błoto zostanie jedynie rozmazany i przenoszony dalej, po całej powierzchni sali. Pierwszym krokiem jest przygotowanie parkietu do mycia. Dokonuje się tego przez tzw. prace wykonywane na sucho. Potrzebne będzie zatem zamiatanie i suche mopowanie. Jest to technika, która sprawdza się jedynie do ściągnięcia, a następnie usunięcia sypkich zabrudzeń, tak, by podczas czyszczenia właściwego nie zostały one rozsmarowane po powierzchni podłogi. Zabrudzenia, które wniknęły w strukturę parkietu, wymagają dokładnego czyszczenia na mokro.

Absolutnie w tym celu nie powinno się używać mopów i wody. Może to doprowadzić do gromadzenia się zbyt dużej ilości wody w szczelinach i powodowanie nadmiaru wilgoci, która niszczy drewno. Dodatkowo, mop może prowadzić do tzw. zabrudzeń krzyżowych. Wiążą się one z zanieczyszczonym mopem, który brudzi się podczas czyszczenia, a także wodą, która przyjmuje zanieczyszczenia z mopa podczas jego spłukiwania. W efekcie prowadzi to do pozostawania smug i rozsmarowywania zabrudzeń. Taka technika nie jest skuteczna, a dodatkowo działa bardzo niekorzystnie na strukturę parkietu.

Żeby dokładnie oczyścić podłogę z zabrudzeń, a jednocześnie nie niszczyć jej, konieczna będzie specjalna maszyna do mycia podłogi sportowej. To posunięcie, które zabezpieczy strukturę parkietu i odpowiednio będzie go pielęgnował.

II krok pielęgnacji – czyszczenie właściwe

Kiedy oczyścimy parkiet z piasku, kurzu i innych sypkich zanieczyszczeń, możemy przejść do mycia właściwego, czyli czyszczenia na mokro, którego zadaniem jest usunięcie brudu, który wniknął w strukturę podłogi. W tym celu idealnie sprawdzają maszyny czyszcząco-szorujące. Działają one w sposób automatyczny, wykorzystując przy tym szybkie obroty, które przekładają się na bardzo dokładne i sprawne usuwanie brudu. Postawienie na tego typu urządzenia to nie tylko wysoka jakość sprzątania, ale wygoda.

Hale sportowe to obiekty wielkie, których ręczne czyszczenie byłoby po prostu wielogodzinną katorgą, a dodatkowo jak zostało już wspomniane, mogą być niebezpieczne dla drewnianej podłogi. Nie znaczy jednak, że zakup automatu od razu zapewni bezpieczeństwo dla parkietu. Maszyny szorujące są najlepszym rozwiązaniem, ale trzeba je wykorzystywać umiejętnie. Problem może stanowić np. założenie niewłaściwej końcówki, o zbyt agresywnym charakterze, co może doprowadzić do rysowania parkietu. Jednak umiejętne posługiwanie się maszyną czyszczącą przełoży się na szybkie i bardzo skuteczne czyszczenie podłogi, a jednocześnie bardzo bezpieczne dla jej struktury.

podłoga sportowa po nałożeniu warstwy ochronnej

Jak działają maszyny szorujące?

Automatyczne urządzenie szorujące to najlepsza maszyna do mycia podłogi sportowej o dużych rozmiarach. Łączy ono w sobie szybkość i wygodę pracy z niesamowicie wysoką jakością czyszczenia i bezpieczeństwem dla mytej powierzchni. Olbrzymia skuteczność maszyny wynika z dwóch czynników. Pierwszym jest obrotowa szczotka, która napędzana jest potężnym silnikiem, którego moc oscyluje w zależności od modelu między wartościami 400-550 W. Zapewnia do bardzo dokładny docisk szczotki do zanieczyszczonej powierzchni, a jednocześnie szybką prędkość obrotową.

Te dwa czynniki zapewniają bardzo skuteczne rozpadanie cząsteczek brudu oraz ich odrywanie od powierzchni. Dzięki temu, nawet najcięższe zanieczyszczenia bez trudu zostaną usunięte z czyszczonego parkietu. Drugi aspekt, który decyduje o olbrzymiej skuteczności maszyn szorujących do podłóg sportowych, to funkcja ssąca. Polega ona na zasysaniu oderwanego od powierzchni brudu wraz z drobinkami zanieczyszczonej wody i detergentu. Zanieczyszczenia kierowane są do specjalnego pojemnika. Silnik odpowiadający za funkcję ssącą urządzenia, również odznacza się olbrzymią mocą, dzięki czemu wszystkie, nawet najmniejsze drobinki zostają skutecznie pochłonięte przez maszynę. Takie mycie zapewnia wysoki standard czystości oraz zabezpiecza podłogę przed gromadzeniem się w szczelinach niebezpiecznej dla drewna wilgoci. Jednocześnie, jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla operatora maszyny, które umożliwia szybkie wykonywanie pracy.

Jakie maszyny mogą sprawdzić się do podłogi sportowej?

Wybór maszyn szorujących do podłóg jest dosyć szeroki. Może postawić zarówno maszyny czyszczące bateryjne, które zasilane są zamontowanym w nich akumulatorem, a tym samym nie wykazują one ograniczenia przestrzennego, jak i na urządzenia zasilane przewodowo, które mogą co prawda pracować bez przerwy (brak rozładowującej się baterii), ale posiadają ograniczenia przestrzenne, które nakłada długość przewodu. Często zachodzi zatem potrzeba korzystania z kilku przedłużaczy.

Wydaje się zatem, że urządzenia bateryjne są o wiele bardziej funkcjonalne. Pojemność akumulatora wystarcza na wiele godzin pracy, zatem nie zachodzi potrzeba częstego ładowania, a maszyna nie ma ograniczeń przestrzennych i nie wymaga stosowania dużej ilości przedłużaczy, które znacznie utrudniają pracę. Przy wyborze urządzenia warto kierować się mocą silnika czyszczącego oraz ssącego. Ważnym parametrem jest prędkość obrotowa szczotki.

maszyna do czyszczenia podłóg viper as5160

Im większa, tym bardziej dokładne mycie, a także szybsze. W przypadku szczególnie dużych hal kluczowym aspektem może okazać się powierzchnia czyszczenia. Im większa średnica szczotki, tym większą część parkietu myjemy za jednym przesunięciem, a tym samym, szybciej skończymy pracę.

Wśród skutecznych urządzeń wartymi polecenia są maszyny bateryjne:

Wskazówki dotyczące dbania o parkiet

Na koniec warto jeszcze powiedzieć o wskazówkach dotyczących nie tylko czyszczenia, ale ogólnego dbania o parkiet. Zostało już wspomniane, że skutecznym posunięciem jest wyłożenie mat pochłaniających brud przed wejściem do obiektu, co znacznie zmniejszy ilość wnoszonego piasku i kurzu. Czyszczenie podłogi powinno odbywać się codziennie, najlepiej rano i składać się z dwóch etapów. Suchego zamiatania oraz mokrego i dokładnego mycia parkietu. Usuwanie brudu to jednak nie wszystko.

Raz do roku warto przeprowadzić zabieg konserwujący parkiet. Mowa tu odnawianiu warstwy ochronnej, czyli np. ponownym lakierowaniu podłogi. Takie, regularne dbanie o parkiet zapewni mu odpowiednie właściwości przyczepne, uchroni przed utratą blasku i niszczeniem, a w konsekwencji zapewni estetykę i co ważniejsze, możliwość wieloletniego służenia sportowcom. Więcej: https://doporzadku.pl/blog/jaka-maszyna-do-czyszczenia-podlogi-sportowej/