Perspektywy na rynku pracy dla inżyniera budownictwa

Perspektywy na rynku pracy dla inżyniera budownictwa

inżynier budownictwa

Wybierając kierunek studiów chcemy wiedzieć, czy kiedy je ukończymy, znajdzie się dla nas odpowiednie stanowisko. Dlatego warto zatem wcześniej zrobić mały research na rynku pracy. Dużo młodych osób, a zwłaszcza mężczyzn rozglądając się za studiami zwraca uwagę na budownictwo. Zwykle w tym zawodzie jest duże zapotrzebowanie. Jednak studia techniczne nie należą do łatwych, zatem jakie są perspektywy w pracy dla inżyniera budownictwa?

Jaka jest szansa na znalezienie pracy po budownictwie?

Osoby, które ukończą studia i zdobędą tytuł inżyniera budownictwa mają dużą szansę na znalezienie dobrze płatnej pracy. Dlaczego? Ponieważ jest to jedna z grup zawodowych, która obecnie jest najbardziej pożądana na rynku zatrudnienia. Wszystko to za sprawą nowo powstających firm, gdzie powstają nowe zawody. Jednak nie zawsze poziom umiejętności pracownika odpowiada pracodawcy lub pracobiorca niekoniecznie jest zadowolony ze swojego stanowiska.

Uczelnie zapewniają, iż jest to kierunek bardzo opłacalny, gdyż zapewnia dobrze płatną posadę. Co więcej daje wiele możliwości, dzięki którym można podjąć etat na różnych stanowiskach, np. projektant, wykonawca, czy także w budownictwie wodnym bądź inwentarskim, a nawet ziemnym. Nie tylko polscy pracodawcy poszukują osób na te stanowiska, ale także wiele firm międzynarodowych.

Jakie są perspektywy na rynku dla inżyniera budownictwa?

Trzeba mimo wszystko pamiętać, że ten zawód posiada również minusy. Nie zawsze pracownicy są zadowoleni ze swojego miejsca pracy i nie zawsze jest etat, gdyż pracodawcy ograniczają liczbę miejsc z powodów finansowych. Drugim minusem jest to, że często pracodawcy wymagają dużego doświadczenia zawodowego, a jak wiadomo po studiach studenci dopiero zaczynają swoją przygodę z pracą w zawodzie. Kolejną istotną kwestią jest, iż same studia i otrzymanie inżyniera nie wystarcza by zacząć pracę na budowie. Wyższe wykształcenie to dopiero pierwszy krok. Później należy zapisać się do Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Tam trzeba odbyć dwuletni staż w biurze projektowym, a także roczną praktykę na budowie. Po odbyciu tego 3-letniego praktycznego przygotowania, czeka zainteresowanego egzamin. Łatwiej prace pozyskać poza granicami kraju, gdzie można trafić na bardzo ciekawe oferty, jednak wymagana jest bardzo dobra znajomość języka angielskiego lub także niemieckiego.

Zobacz kierunek budownictwo na: http://www.wseiz.pl/en/studia/wydzial-architektury/budownictwo 

Budownictwo jest jednym z kierunków, który bardzo szybko rozwija się na wielu uczelniach, które kładą nacisk na zawody techniczne. Istnieje duża szansa, że budownictwo przez lata utrzyma się jako najbardziej atrakcyjny kierunek i jedno z najbardziej zapotrzebowanych miejsc pracy. Istotną kwestią jest również to, że łączy się z wieloma specjalizacjami przez co daje wiele możliwości rozwoju kariery zawodowej. Najważniejszym jest na samym początku wybranie prestiżowej uczelni, gdzie student zostanie przygotowany pod wymogi na rynku pracy.