Mądre budynki, czyli polska myśl inteligentnego budownictwa
Polskie budownictwo doceniane jest nie tylko w kraju, ale również za granicą. Firmy z Polski cieszą się dużym zaufaniem nawet przy ogromnych i wielomilionowych inwestycjach. Nic dziwnego, bo polska myśl budownicza i architektoniczna stoi na naprawdę wysokim poziomie. Zwłaszcza w sferze nowoczesnego smart buildingu, czyli zjawiska oraz trendu polegającego na projektowaniu i tworzeniu mądrych, inteligentnych oraz ekologicznych budynków.
Pierwsze kroki smart buildingu
Co ciekawe, w Polsce fundamenty pod inteligentne budynki podłożyły smart technologie wykorzystywane… w komunikacji miejskiej. Znane dzisiaj karty miejskie, biletomaty i tablice oraz wyświetlacze na przystankach mają o wiele więcej wspólnego z inteligentnym budownictwem, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Jednak dzięki temu Polska przoduje dzisiaj wśród krajów stawiających na smart technologie – nowoczesne budynki mieszkalne coraz częściej wyposażane są w ekologiczne rozwiązania, panele słoneczne i wewnętrzne systemy grzewcze, które używają wyłącznie odnawialne źródła energii. Także wśród budynków firmowych nie brakuje inwestycji stawiających na smart i eko projekty.
Codzienne zastosowanie
Trzeba pamiętać, że smart technologie w budownictwie nie odnoszą się jedynie do elementów typowo budowlanych jak instalacje grzewcze, wodno-kanalizacyjne albo elektryczne. To również cały zestaw często niewidocznych rozwiązań, bez których jednak trudno sobie wyobrażać funkcjonowanie we współczesnym świecie, zwłaszcza w instytucjach publicznych czy firmach. Są to:
– systemy obsługi klienta i rejestracji (wydawanie numerków),
– tablice informacyjne w pociągach, autobusach i tramwajach,
– systemy informacyjne na dworcach i lotniskach,
– inteligentne parkingi monitorujące ilość miejsc parkingowych,
– nowoczesne technologie wspomagające obsługę sklepów i hurtowni
oraz wiele, wiele innych na pierwszych rzut oka niepozornych szczegółów, które ułatwiają funkcjonowanie, załatwianie spraw w biurze i urzędach oraz poruszanie się po mieście czy nawet po całym kraju.
Cel inteligentnego budownictwa
Jaki powinien być w takim razie inteligentny budynek? Przede wszystkim powinien służyć mieszkańcom i użytkownikom (w przypadku budynków biurowych), a więc być maksymalnie intuicyjny. Powinien również cechować się wysokim stopniem ekologiczności i wspomagać oraz ułatwiać codzienne funkcjonowanie. Dlatego w takich budynkach montuje się często zdalne systemy obsługi bram garażowych i wjazdowych, aplikacje do obsługi rolet w oknach czy znane wszystkim systemy domofonowe oraz monitoringu.
Sprawdź więcej o eko budownictwie na blogu Smart City
https://dariuszstasik.com/smart-technologie-z-tajpej/
Spis rzetelnych firm zajmujących się inteligentnym budownictwem znajdziesz tutaj: https://systemyzabezpieczen.pro/k/inteligentny-dom/