Dlaczego nie czytamy już książek?
Sondaże mówią jasno: Polacy czytają coraz mniej książek. Zagłębiając się w temat można stwierdzić więcej: Polacy w ogóle coraz mniej czytają. Czy czytanie książek staje się niemodne? Co więc czeka nas za kilka lat?
Młodzi ludzie niechętnie sięgają po książki, prasę, artykuły czy felietony. Długo zastanawiałam się czym jest to spowodowane. Dlaczego tak bardzo unikamy kontaktu ze słowem pisanym?
Powód pierwszy: streszczenia kontra lektury szkolne
Pierwszym powodem może być zniechęcenie do książek spowodowane przymusem czytania lektur szkolnych. Dzieła literackie nad którymi zachwycają się krytycy, historycy i pedagodzy dla uczniów są po prostu nudne, męczące i niezrozumiałe. Nie dziwi więc fakt, że młodzież zamiast po książkę z tekstem właściwym sięga po streszczenia, gdyż jedynie taka forma pozwala im zrozumieć o czym właściwie pisze autor. W głowie młodego człowieka pozostaje więc utwierdzenie w tym, że książki to katorga, nużący obowiązek. A przecież jest tak wiele książek o różnej tematyce. Każdy z pewnością znalazłby coś dla siebie. Szkoda, że duża część nastolatków nie chce nawet wyruszyć w świat z książką i oddać się wspaniałej podróży.
Dorośli też nie czytają…
Problem nieczytania dotyka również dorosłych. Pochłonięci pracą i codziennymi obowiązkami nie znajdujemy czasu na chwilę relaksu pod ciepłym kocem, z herbatą i książką w ręku. A nawet jeżeli takowy czas mamy nie spędzamy go w ten sposób. Zazwyczaj włączamy niebieskie ekrany telewizorów, wyłączając w ten sposób naszą wyobraźnię.
Komputery nie są lepsze!
Smucący jest również fakt, że komputery stają się nierozłącznym elementem naszej codzienności. Żyjemy w dobie Internetu, który daje nam wiele możliwości. Niestety, większość czasu spędzamy na portalach społecznościowych oraz oglądaniu śmiesznych obrazków i filmików. Pocieszające jest jednak to, że dość często odwiedzamy blogi i sprawdzamy strony z wiadomościami na których po prostu czytamy. Jednak to wciąż za mało…
Jeżeli to czytasz, to prawie pewne jest, że czytasz. I tak jak mnie, martwią Cię statystyki. Namawiaj więc rodzinę, znajomych, dzieci i młodzież w twoim otoczeniu do takiej formy spędzania wolnego czasu.
Książka może być naszym przyjacielem, miłością i wspaniałą przygodą jeśli odpowiednio wybierzemy tematykę i damy od siebie choć odrobinę chęci i zainteresowania.