Na co uważać podczas projektowania magazynu?
„Architekci przygotowujący projekty i plany hal magazynowych, zwłaszcza tych o dużych powierzchniach właściwych i ogromnych placach zewnętrznych, muszą uważać na kilka popularnych pułapek. Pierwsza z nich to traktowanie takiej inwestycji na równi z budową na przykład domu albo zwykłego garażu. Druga to niedocenianie prac przygotowawczych pod inwestycje. A jakie są inne pułapki?”
Wybór miejsca
Niestety wiele osób traktuje ten problem po macoszemu, kierując się głównie względami finansowymi a nie logistycznymi. Magazyny powinny powstawać w miejscach dobrze skomunikowanych, ale również z łatwym dostępem do pracowników. Projektując halę magazynową należy wziąć więc pod uwagę, czy ma powstać blisko autostrady, trasy szybkiego ruchu czy racze gdzieś przy drodze powiatowej, ale dobrze połączonej z głównymi szlakami komunikacyjnymi.
Układ hali
Najpopularniejsze rozwiązania to standardowe regały magazynowe, olbrzymie, wysokie i ustawione na planie prostokąta. Tymczasem układ regałów powinien być dostosowany do branży, w jakiej funkcjonuje magazyn. Należy wziąć pod uwagę ilość składowanego towaru, ale również jego gabaryty czy wymagany sposób przechowywania (odpowiednie warunki, wilgoć, temperatura). Rozkład regałów musi również odpowiadać zapotrzebowaniom pracowników: popularne produkty układa się na niższych partiach, mniej chodliwe i rzadziej transportowane gdzieś wyżej. W przypadku budowy miejsca biurowego powinno ono znajdować się w oddzielnej części hali magazynowej.
Instalacje wewnętrzne
Magazyn, mimo że pełni rolę użytkową, jest nadal miejscem pracy dla normalnych pracowników i powinien posiadać odpowiednie instalacje. Ogrzewania, chłodzenia (klimatyzacji), wodno-sanitarne oraz oczywiście elektryczne. Nierzadko instaluje się również sieci internetowe, które służą do korzystania z inteligentnych systemów zarządzania magazynem i ułatwiają wykonywanie podstawowych zadań. Projektuje się również rozłożenie alarmów i systemów przeciwpożarowych chroniących bezpieczeństwo pracowników i budynku.
Prace na zewnątrz
Równie ważnym czynnikiem do wewnętrzny układ hali jest opracowanie architektury zewnętrznego placu. Należy wydzielić miejsca parkingowe i postojowe, ale główną rolę pełnić będą place wyładunkowe oraz załadunkowe wraz z suwnicami i rampami wyładowczymi. Jeśli mamy do dyspozycji spory teren, warto również wytyczyć drogi wewnętrzne. Obowiązkowo należy wykonać ogrodzenie terenu wraz z bramami wjazdowymi. Zewnętrzne prace to także zaprojektowanie barier dźwiękochłonnych oraz drogi dojazdowe do magazynu. Zadzwoń i zapytaj o indywidualny projekt dla CIebie, firma Depenbrock pomoże Ci.