Oświetlenie biurka ucznia do nauki na 6!
Aranżacja pokoju naszych pociech to nie jest taka prosta sprawa jak początkowo może się wydawać. Wymaga ogromnego wkładu zarówno fizycznego jak i umysłowego. Rozmieszczenie każdej rzeczy musi być szczególnie przemyślane. Bardzo ważną rzeczą jest również oświetlenie biurka Naszego dziecka. Pełni ono bardzo ważną rolę w okresie dorastania oraz nauki. Światło niezmiernie wpływa na zachowanie oraz koncentracje nie tylko dzieci, ale i dorosłego człowieka. Przed zakupem omawianego tak szeroko oświetlenia, warto się wcześniej mocno zastanowić i poradzić kogoś z profesjonalnym podejściem do tego tematu.
Jakie światło poprawia koncentrację w nauce?
Według wiodących producentów oświetlenia ledowego, idealne światło do nauki i pracy to takie, które ma temperaturę barwową od 6000 do 6500 kelwinów. Strumień świetlny powinien oscylować w granicach 1000 lumenów. Nie możemy pominąć również aspektu dotyczącego wskaźnika oddawania barw. Powinien on wynosić do 80.
Najlepsi producenci produkujący źródła światła, dają możliwości regulacji strumienia świetlnego. Jest to całkowicie unikatowe rozwiązanie, dzięki któremu nasze oczy się nie męczą, a użytkownikowi o wiele łatwiej jest się skupić, uczyć czy pracować.
Przy idealnie dobranym oświetleniu biurkowym, nauka staje się przyjemnością, a oceny Naszych dzieci z pewnością będą lepsze. Dobre oświetlenie przydaje się nie tylko w nauce, ale także w przemyśle. Podczas produkcji stołów warsztatowych do podświetlania stanowisk wykorzystuje się właście oświetlenie centralne ledowe.
Co to jest temperatura barwowa?
W internecie możemy znaleźć wiele napisanych artykułów, dotyczących temperatury barwowej oraz źródeł światła. Większość to wymyślone i całkowicie niezgodne z prawdą treści. Na podstawie swojego dużego doświadczenia chcielibyśmy przybliżyć Państwu to zagadnienie.
Według naukowców i tworzonych przez nich definicji, temperatura barwowa to taka temperatura, którą osiąga ciało doskonale czarne. Ciało to wysyła promienie o takim samym odcieniu i nasyceniu co promieniowanie wpierw rozpatrywane. Tłumacząc to na język użytkowy, jest to prawidłowa miara efektu barwy dla danego źródła światła. Przykładów barw rozróżnianych jest naprawdę dużo.
Takim przykładami są:
- Barwa 2000K – jest to barwa płomienia zapalonej świeczki,
- Barwa 2800K – tak jest określana barwa ciepła, najlepiej oddaję ją konwencjonalna żarówka żarowa,
- Barwa 3000K – jest to barwa którą osiąga słońce, podczas swojego wschodu i zachodu,
- Barwa 3200K – osiągają ją lampy studyjne, barwa ciepła,
- 3300-4000K – tak określamy barwę neutralną, barwa ta stała się niezmiernie popularna wśród klientów, nie męczy oczu,
- 4000K – widzimy ją jako barwę po prostu białą,
- 5000K – jest już do barwa dla światła zimnego, określanego również chłodnym,
- 6500K – barwa czysto zimna, wpadająca lekko w niebieski,
- 10000-15000 – niebo, które jest pozbawione całkowicie chmur ma właśnie taką barwę, niebieskawą,
- 28000-30000 – taką barwę osiągają błyskawice, występujące podczas wyładowań atmosferycznych.
Idealna jasność z technologią LED
Ogromnym błędem jest wybieranie oświetlenia na podstawie zewnętrznych opakowań lamp ledowych i mocy na nich opisanych, którą określa „WAT”. Prawidłowym odruchem powinno być sprawdzanie strumienia światła jaki, podają wiodący producenci kupowanego oświetlenia ledowego.
W zależności od producenta, mimo że pobierana moc żarówki będzie określona jako identyczna, strumień będzie całkowicie inny.
Najlepsi producenci, którzy stosują wysokiej jakości diody LED, potrafią ze znikomego poboru mocy, „wycisnąć” naprawdę duży strumień świetlny. Przykład, tj. Philips – produkowana przez nich lampa ledowa, która pobiera jedynie 8 wat, osiąga strumień świetlny na poziomie 806 lumenów. Jest to idealny zamiennik konwencjonalnej żarówki o mocy 60 wat. Różnica jest zatem ogromna. Warto zapamiętać że, konwencjonalna żarówka 60W osiąga strumień na poziomie 806 lumenów, natomiast żarówka 100W to strumień 1521 lumenów. To jest jedna z najważniejszych zasad dla kupujących. Trzeba wybierać żarówki (prawidłowa nazwa lampy led) na podstawie strumieni świetlnych, a nie poboru mocy.
Wskaźnik oddawania barw
Jest to niezmiernie ważny parametr, na który bardzo mocno powinniśmy zwracać uwagę podczas kupna oświetlenia led. Wskaźnik oddawania barw – określany jako CRI. Skala jaką operuję się podczas szacowania tego wskaźnika jest od 1 do 100. Im mniejsza liczba wskaźnika, tym bardziej barwa może być przekłamana i nie oddaje wtedy rzeczywistego koloru oświetlanych rzeczy.
Dzieci podczas przeglądania swoich podręczników, bardzo często napotykają na różnego rodzaju malunki i wizerunki. Jeżeli wskaźnik jest odpowiednio wysoki, widok obrazka będzie wtedy najbardziej zbliżony do oryginalnego, czyli takiego jaki jest widoczny w świetle dnia. Najlepszą opcją, jest zakup produktów, które swój wskaźnik oddawania barw mają na poziomie 80 i wyższy niż 80.
Jednolite światło, które nie męczy oka
Specyfika oka ludzkiego jest taka, że nie jest w stanie wyłapać celowo efektu mrugania – migotania światła. Efekt ten jest oznaką tanich i mało wydajnych lamp, powodujących podrażnienia oczu oraz niezmierne zmęczenie podczas pracy i nauki.
Warto więc zainwestować w oświetlenie wyprodukowane z wysokiej jakości komponentów, generujących najbardziej jednolite światło – takie światło gwarantują jedynie znani i renomowani producenci. Nie kupujmy tanich zamienników. Cena może przyciągać, natomiast podczas użytkowania borykamy się z opisanym wyżej problemem migotania światła.
Dziecko, które jest narażone na efekt mrugania światła podczas nauki, bardzo łatwo staje się bierne i rezygnuje z postawionych sobie wcześniej zadań. Nauka staje się ogromnym problemem, z który ciężko sobie wtedy poradzić.
Jakie oświetlenie biurka ucznia najlepiej dobrać?
Najbardziej optymalne światło ledowe na biuro to takie które przede wszystkim będzie generowało optymalną jasność. Powinna ona oscylować w granicach 1000 lumenów. Może być trochę więcej lub trochę mniej. Druga sprawa to wcześniej opisywana jednolita barwa. Oświetlenie biurka powinno być pozbawione efektu migotania, jaki gwarantują tanie lampy ledowe. Źródło światła powinno mieć także wysoki wskaźnik oddawania barw, który wynosi 80, a najlepiej jak będzie powyżej tej liczby. Trzeba również sprawdzać czy dziecko nie będzie narażone na zbyt jaskrawe światło – nie może razić w oczy. O temperaturze natomiast napisaliśmy już wiele w tym artykule, powinna wynosić 6500 kelwinów – najbardziej optymalna.
Artykuł opracowali pracownicy sklepu z oświetleniem LED – Wroled.
Strona www: https://www.wroled.pl/.
ul. Grota Roweckiego 168, 50-001 Wrocław, tel. 519 337 057, shop@incorsklep.pl.