5 powodów, dla których warto uczyć się programowania
To nie przypadek, że w rozmowach o rynku pracy, perspektywach rozwoju i najważniejszych obszarach we współczesnym świecie tak często porusza się kwestię IT, programowania, technologii cyfrowych. Aplikacje, sztuczna inteligencja, języki programowania – te słowa i frazy wzbudzają mnóstwo emocji, a zarazem wyznaczają kierunek, w którym warto poprowadzić karierę zawodową. Oto 5 najważniejszych argumentów na rzecz samodzielnej nauki programowania.
1. Zapotrzebowanie na rynku pracy
Zacznijmy od tego, że polski rynek pracy jest wciąż nienasycony specjalistami w obszarze IT. Dynamiczny rozwój całego sektora przekłada się na dużą liczbę ofert pracy w charakterze programisty. Im większe miasto, w którym działa wiele firm, tym bardziej rośnie szansa na pomyślną rekrutację, zwłaszcza że wiele podmiotów wciąż poszerza zakres usług, na przykład jeśli chodzi o wykorzystanie kolejnych języków programowania.
Warto również znać realia branży. Panuje w niej duży popyt na specjalistów z pewnym doświadczeniem. Dlaczego? Bo choć większość firm na rynku tworzą przedsiębiorstwa małe i średnie, dominującą rolę przejęły korporacje z największych miast, które są w stanie składać najlepsze oferty finansowe. Ze względu na wysokość zarobków „mniejszym graczom” trudniej zatrzymać najwartościowszych specjalistów. Wtedy powstają luki, które trzeba zapełnić, a nie zawsze są to w stanie zrobić początkujący pracownicy bez doświadczenia. Jednak znajomość języków programowania jest na tyle niszową umiejętnością, że tak czy inaczej szanse zatrudnienia są ogromne.
Biorąc pod uwagę powyższe aspekty:
- warto śledzić kierunki rozwoju i ewolucję branży zarówno w polskich, jak i światowych realiach,
- niektóre języki programowania są popularniejsze niż inne, a pewne obszary chętniej są zagospodarowywane przez przemysł czy usługi, co stwarza dodatkowe perspektywy kariery zawodowej,
- należy też wziąć pod uwagę fakt, że rozwój kariery zawodowej programisty może wymagać przeprowadzki do dużego miasta, jeśli się w nim nie mieszka.
2. Pewność zatrudnienia na lata
Prowadzenie wypożyczalni kaset video w latach 90. było prawdziwie intratnym biznesem. Jednak kto się w odpowiednim czasie nie przekwalifikował i nie otworzył nowego biznesu, ten przegapił dobry moment. Podobnie jest z wieloma zawodami, które z racji zmian na rynku po prostu znikną albo staną się bardzo, bardzo niszowe. Jednak zawód programisty ma się dobrze i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Gdy mówi się o zawodach przyszłości, naturalnie są one związane w mniejszym lub większym stopniu z IT. Cyfrowa rzeczywistość wkracza do kolejnych obszarów życia, a co za tym idzie – także do biznesu.
Jeśli dziś, na początku kariery zawodowej, wybierasz naukę programowania, za 10 czy 20 lat będzie ona równie, jeśli nie bardziej przydatna. Tu jednak należy wskazać istotne zastrzeżenie. Aby utrzymać się na topie i mieć pewność zatrudnienia, nie można spocząć na laurach. Raz zgromadzona wiedza w wielu zagadnieniach bardzo szybko traci na aktualności. Nie wystarczy poświęcić kilku czy kilkunastu miesięcy na naukę jednego języka i dalej przez całe życie czerpać z tego korzyści. Trzeba nadążać za nowościami, uczyć się i być czujnym na zmiany. Na szczęście można być pewnym, że programowanie nie przestanie być pożądaną umiejętnością.
3. Zarobki, które robią wrażenie
Możemy narzekać, że choć stopa życia Polaków stopniowo się poprawia, nadal jesteśmy daleko za krajami Zachodu. Możemy narzekać na wzrost cen i trudności z zabezpieczeniem przyszłości swojej i rodziny. Ale musimy też zauważyć, że są zawody, w których zarobki naprawdę robią wrażenie. I nie dotyczy to wyłącznie lekarzy czy prawników.
Programista może liczyć na naprawdę dobre zarobki. Bardzo często młodzi pracownicy, którzy nie mają kierunkowego wykształcenia, ale ciężką pracą i determinacją wcześnie weszli na ścieżkę kariery zawodowej w IT, prześcigają zarobkami zdecydowaną większość swoich rówieśników. Pensje i stawki dla programistów wydają się kuszące nawet w przypadku stanowisk dla „juniorów”, nie wspominając o warunkach, jakie oferują duże firmy w Warszawie, Trójmieście czy Krakowie dla bardziej doświadczonych specjalistów.
Być może rozkręcając własny biznes, jest się w stanie wejść na podobny, a nawet wyższy pułap dochodów. Problem w tym, że bycie przedsiębiorcą zawsze wiąże się z dużym ryzykiem. Tymczasem odpowiednio poprowadzona kariera programisty w zasadzie gwarantuje stałe, wysokie zarobki.
- Nie trzeba podejmować ryzykownych decyzji, inwestować czy działać na granicy prawa, ale po prostu wykonywać swój zawód i wykorzystywać w praktyce zgromadzoną wiedzę oraz umiejętności.
- Kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie pensji? To materialny argument na rzecz nauki programowania.
4. Praca dla ambitnych i konsekwentnych
Wspomnieliśmy już o karierach prawników, lekarzy czy przedsiębiorców. Każda z tych ścieżek może prowadzić do sukcesu zawodowego, ale jest wręcz naszpikowana trudnościami, przeszkodami do pokonania. Na przykład lekarze, zanim zostaną uznanymi specjalistami, łącząc prywatną praktykę i etat w szpitalu czy na uczelni, muszą naprawdę wiele lat poświęcić na naukę i zdobywanie odpowiednich kwalifikacji oraz uprawnień. Tymczasem aplikacje komputerowe piszą dziś nawet nastolatkowie.
Korporacja IT nie zawsze oczekuje, że jej pracownicy będą absolwentami 5-letnich studiów. Liczy się, jakkolwiek to zabrzmi, fach w ręku, doświadczenie, kreatywność. W dobie Internetu bardzo wielu rzeczy można nauczyć się samodzielnie, bez zapisywania na długie, wymagające studia. Rzecz jasna trzeba być ambitnym, cierpliwym, konsekwentnym i mieć zdolność do logicznego myślenia, ale wówczas drzwi do kariery stoją otworem. Bez znajomości, bez wielu lat wyrzeczeń.
Podczas rekrutacji programiści są doceniani za zgromadzone doświadczenie, portfolio i ukończone kursy. Certyfikat nabytych umiejętności w zakresie wybranego języka można uzyskać poprzez kurs w IT Academy. W tym miejscu prowadzone są zajęcia w małych grupach, od razu w języku angielskim, aby być przygotowanym do zawodu. Szkolenie jest w pełni praktyczne i prowadzone przez doświadczonych specjalistów, a kończy się przygotowaniem do rozmowy kwalifikacyjnej.
5. Elastyczna forma pracy i zatrudnienia
Kolejnym atutem posiadania umiejętności programowania jest możliwość pracy na ciekawych zasadach. Jedni preferują etatowe zatrudnienie w biurze, drudzy łapanie zleceń i ich zdalne wykonywanie w wybranym przez siebie czasie. W obu przypadkach można tak poprowadzić karierę programisty.
IT jest sektorem o sporej elastyczności. Dotyczy to zarówno form zatrudnienia (umowa-zlecenie, umowa o pracę, samozatrudnienie, własna działalność freelancerów, kontrakty), jak i samej organizacji pracy. Powszechną praktyką jest zdalna praca w ramach home office, można sobie także wyobrazić programowanie dla polskich (i nie tylko) klientów prosto z egzotycznej plaży, na której siedzi się z laptopem na kolanach.
Akurat programowanie jest bardzo wdzięcznym zawodem, jeśli chodzi o poruszane wyżej kwestie. Wiele osób nie wyobraża sobie współcześnie pracy w klasycznym modelu 8 godzin przez 5 dni w tygodniu. Ze względu na pasje, życie rodzinne, miejsce zamieszkania czy inne czynniki coraz bardziej doceniamy elastyczność. Im lepsza i szersza znajomość programowania, tym łatwiej wynegocjować dla siebie nie tylko atrakcyjne warunki finansowe, ale również pożądany grafik czy model działania.
Podsumowując:
- istnieje co najmniej 5 ważnych powodów, dla których warto uczyć się programowania,
- zawód programisty jest atrakcyjny ze względu na formę zatrudnienia, zarobki, a także otwartość, dostępność,
- do wybrania tej kariery zawodowej skłania pewność zatrudnienia na lata,
- aby nauczyć się języka programowania, nie trzeba iść na studia – wystarczą kursy (np. w IT Academy) i samodzielny rozwój z wykorzystaniem dostępnych źródeł.