3 sposoby na efektywną naukę języków obcych

3 sposoby na efektywną naukę języków obcych

nauka języków obcych

Jeżeli często zdarza Ci się przerywać naukę z powodu znudzenia lub jesteś niezadowolony z jej efektów to powinieneś czytać dalej! Najpewniej jest to spowodowane używaniem nieprawidłowego sposobu nauki. W tym artykule chcę przekazać Ci wiedzę, którą sam zdobywałem przez długi czas. Podczas studiów razem ze znajomymi mieliśmy problem z przyswajaniem dużej ilości informacji. Szczególnie trudno uczyło nam się słówek i wyrażeń po angielsku, z gramatyką było lżej. Pierwszy rok ledwo udało nam się zdać, a całe studia językowe skończyliśmy jako prymusi! Wszystko zmieniło się odkąd odkryliśmy, że dotychczas stosowane przez nas metody są zwyczajnie mało skuteczne w aspekcie nauki języków obcych. Zrozumieliśmy, że problem nie leży w nas, a w sposobie, który stosowaliśmy.

W jaki sposób uczyć się języków, aby uzyskiwać efekty?

1. Systematycznie!

Pierwszy punkt jest najważniejszy! Systematyczność jest drogą, która pozwoli Ci przyswajać wiedzę w najbardziej efektywny sposób. Regularna nauka sprawia, że nasz umysł jest przyzwyczajony do chłonięcia informacji regularnie. Przerywając nasz wypracowany schemat systematycznej pracy zaburzamy działanie, do którego przyzwyczaił się nasz mózg. Jeśli opuszczamy zajęcia lub nieregularnie uczymy się samodzielnie to nie możemy liczyć na spektakularne efekty. Za każdym razem będzie to duży wysiłek dla naszego mózgu, aby przyswoić nowe informacje.

Powinniśmy wypracować w sobie nawyk systematycznej nauki. Początkowo to nie będzie łatwe, ale z czasem stanie się częścią naszego codziennego życia. Kiedy przyzwyczaimy się do takiego działania, nasz umysł również to zrobi. Kolejne porcje wiedzy, którą przyswoi nie będą wyzwaniem, a rutyną. Nauka nowych zagadnień stanie się dla naszego umysłu prawie czymś naturalnym. Warto różnorodnie rozplanować naukę na konkretne dni tygodnia. Jeśli uczymy się na przykład języka angielskiego to przeplatajmy naukę słówek i wyrażeń z treningiem gramatyki.

2. Niewielkimi partiami!

W poprzednim punkcie mówiłem o systematyczności, ten akapit bardzo się z tym łączy. Załóżmy, że mamy listę 210 słówek, które musimy opanować w tydzień. Pomyśl czy przeciętny człowiek jest w stanie nauczyć się kilkuset zupełnie nowych wyrazów i tłumaczeń jednego dnia oraz gruntownie utrwalić je w pamięci? Ponadto – ile razy będzie przerywał naukę z powodu zmęczenia lub znudzenia? A teraz drugi scenariusz – przeciętny student bez najmniejszego problemu zdoła zapamiętać trzydzieści słówek w jeden wieczór. Można wszystkie 210 słówek rozłożyć na 7 dni, po 30 nowych dziennie. Nauka 30 wyrazów nie potrwa długo, a ponadto można stworzyć listę zdań, które posłużą nam do krótkiej powtórki.

Drugi sposób jest zdecydowanie bardziej efektywny. Nasz mózg łatwiej przyswaja mniejsze ilości materiału. Każdy człowiek ma określony czas, w którym może być skupiony na jednym działaniu – na przykład nauce. Po przekroczeniu tego czasu jesteśmy znudzeni, rozkojarzeni i prawie nie przyswajamy wiedzy. Ucząc się krótkimi sesjami oszczędzamy czas i poprawiamy efekty naszej nauki.

3. Korzystając z wielu źródeł!

Najpopularniejsza metoda, służąca do nauki języków obcych niestety nie jest najskuteczniejsza. Mowa tutaj o podręczniku i ewentualnie zeszycie ćwiczeń. Samodzielna nauka przy pomocy książki nie jest najlepszym wyjściem. W taki sposób wiele tracimy, ponieważ nie ma kto zweryfikować naszych błędów lub złych nawyków. Nie mamy również okazji ćwiczyć rozmowy na żywo, a to niesamowicie ważne! Poza tym, podręczniki zwykle są ukierunkowane w stronę przygotowania do pewnego egzaminu. Uczą materiału, który pozwoli takowy test zdać. Niekoniecznie skupiają się na nauczaniu języka obcego w formie praktycznej. Oczywiście jeśli nie mamy innej możliwości, warto uczyć się i w ten sposób!

Lepszym rozwiązaniem od powyższej metody są wszelkie kursy, które bazują na sprawdzonych metodach nauczania. Niestety bardzo często są one kosztowne, a nie każdy może sobie na to pozwolić. Dostępne dla wszystkich są jednak inne, również skuteczne metody nauki. Sposoby, które wymienię są świetnym uzupełnieniem nauki z podręcznikiem lub zajęć szkolnych. Mam na myśli seriale, muzykę, książki lub artykuły w języku obcym. Korzystanie z tego rodzaju źródeł wiedzy jest o tyle dobre, że często sprawia nam przyjemność. Oglądając popularny serial lub czytając artykuł z codziennej gazety mamy możliwość obcowania z językiem, z którym mają do czynienia ludzie używający go codziennie. Zatracając się w filmie nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele informacji możemy podświadomie przyjąć. Uczymy się słownictwa, sformułowań, wyrażeń, intonacji i akcentowania, a także przyzwyczajamy się do brzmienia języka obcego.

Artykuł powstał we współpracy z: Speakin.pl